Grand Canyon South Rim – mały przewodnik po Wielkim Kanionie

Grand Canyon nie jest może najbardziej fascynującym miejscem na zachodzie USA, ale nie sposób go pominąć w wyjazdowych planach. Jest to w końcu największy przełom rzeki na świecie i ogromny twór natury widoczny nawet z kosmosu. Tu znajdziecie jego zdjęcie zrobione przez NASA z niskiej orbity okołoziemskiej: [LINK] Wygląda naprawdę imponująco.

Wielki Kanion ma 446 kilometrów długości, czyli mniej więcej tyle, ile z Radomia do Gdańska.

Grand Canyon nie jest najgłębszym kanionem na świecie, nie jest nawet najgłębszym kanionem w USA, jednak 1857 metrów głębokości robi wrażenie. A co najważniejsze, wciąż się pogłębia o grubość kartki papieru rocznie.

Przejście kanionu rim to rim wymaga pokonania 33 kilometrów, zaś przejechanie samochodem to ponad 400 km i prawie 5 godzin jazdy.

Wielki Kanion ma  średnio 16 km szerokości, w najwęższym punkcie ma 180 metrów (Marble Canyon), w najszerszym prawie 29 km.

Jako ciekawostkę mogę Wam podać za The Grand Canyon National Park & Northern Arizona Tourism Study, że połowa odwiedzających Wielki Kanion jest w wieku od 48,5 roku do 65 lat, co klasyfikuje Grand Canyon jako park dla seniorów. 🙂 Dla mnie zastanawiający jest też fakt, że aż 85 % odwiedzających ukończyło wyższą uczelnię.

Grand Canyon to park z jedną z najwyższych statystyk śmiertelności, co roku plasuje się w pierwszej trójce. Średnio ginie tu 12 osób rocznie, czyli jeden na 400 tys. odwiedzających. Przyczyną jest najczęściej upadek z klifu i  niewydolność sercowa, zdarzają się niestety też samobójstwa.

Obszerny rozdział o Wielkim Kanionie znajdziecie w naszym przewodniku “Odkryj Amerykę. parki narodowe i miasta Zachodniego Wybrzeża USA” Pod tym linkiem możecie zapoznać się z treścią całego przewodnika:

Przewodnik Odkryj Amerykę

 

grand canyon

 

Cztery części  Grand Canyon

Przeogromny Grand Canyon możemy podzielić na 4 części: South Rim, North Rim, West Rim i East Rim.

North Rim jest dużo wyżej położony, prawie o 300 metrów, jest tu dużo chłodniej niż na South Rim, a zimą spada dużo śniegu. Dlatego też droga na North Rim jest zamknięta od 15 października do 15 maja. Na North Rim są dużo ciekawsze szlaki niż na South Rim, ale też zdecydowanie trudniejsze. Północny Rim odwiedza dużo mniej turystów. Mniej więcej kilkanaście procent odwiedzających Grand Canyon wybiera North Rim. Przy 6 milionach ludzi odwiedzających co roku Grand Canyon to wciąż jest duża liczba, ale porównując te wielkości to na South Rim możemy mówić prawie o pustkach.

West Rim leży na terenie rezerwatu Indian Hualapai. Jest to cześć Wielkiego Kanionu leżąca najbliżej Las Vegas, dlatego też odwiedza ją wiele zorganizowanych wycieczek. Tutaj znajduje się znana tourist trap, czyli słynny Skywalk. Skywalk to szklana platforma zawieszona na grani kanionu, gdzie za wstęp płacimy 66 $. Nie wolno robić tu zdjęć, zdjęcie zrobi nam Indianin i sprzeda je za sumę wprost proporcjonalną do ceny wejścia. Ciekawe punkty widokowe w tym rejonie to Eagle Point i Guano Point. Tylko z West Rim startują helikoptery, którym wolno lądować na dnie kanionu. Stąd też możemy się udać na rafting.

East Rim to w głównej mierze tereny Indian Navajo. Geograficznie do East Rim należy Marble Canyon, Horseshoe Bend, część Lake Powell wraz z Antelope Canyon. Ale East Rim to przede wszystkim Little Colorado River, niezwykła rzeka zmieniająca swe kolory od pastelowego błękitu po czerwień, w zależności od warunków atmosferycznych. Moim zdaniem jest to najbardziej fascynująca część Grand Canyon, ale i zarazem najtrudniejsza do zwiedzania, bo wymaga w dużej mierze samochodu terenowego. Na terenie North Rim kryje się kilka fantastycznych ugięć rzeki, podobnych do Horseshoe Bend, a nawet wodospad większy niż Niagara.

South Rim to najbardziej znana część Grand Canyon i zarazem najczęściej odwiedzana i właśnie nią  się zajmiemy. Wszystkie informacje w tym tekście będą dotyczyły South Rim i nie odnoście ich do innych części kanionu.

 

grand canyon

 

Najlepsza pora na zwiedzanie parku

Nie ma złej pory na zwiedzanie parku, ale są lepsze i gorsze. Tradycyjnie najlepsza jest wiosna i jesień.

Wiosną może nas na South Rim dopaść w zasadzie każda pogoda, zarówno letnia, jak i zimowa. W kwietniu wciąż będziemy mieć w nocy temperatury minusowe, w dzień sięgać one będą 16-17 stopni C. Maj jest już zdecydowanie cieplejszy, za dnia będziemy mieć już powyżej 20 stopni C. Maj to drugi miesiąc w roku z najmniejszą ilością opadów deszczu.  Zarówno w kwietniu, jak i w maju na South Rim możliwy jest jeszcze śnieg. W czerwcu temperatury dochodzą już do 30 stopni C w dzień, za to w tym miesiącu mamy najmniejsze szanse na deszcz. Wiosną South Rim odwiedza dużo ludzi, w maju zaczyna się szczyt sezonu.

Miesiące letnie, czyli lipiec i sierpień to pora upalna, z temperaturami w granicach 30 stopni C. Szczególnie da się to odczuć, gdy schodzimy na dno kanionu, im niżej tym goręcej. Lato to niestety pora monsunowa i popołudniowe burze to częste zjawisko. O ile burzowe chmury nad Grand Canyon dają nam szanse na epickie zdjęcia, to jednak niebezpieczeństwo rażenia piorunem studzi moje zapały fotograficzne. Największe opady deszczu mamy w sierpniu. Latem na South Rim są tłumy odwiedzających, warto więc dużo wcześniej rezerwować nocleg.

Jesienią tłumy znikają z South Rim, do kanionu powracają chłodniejsze temperatury. We wrześniu znów będą idealne, bo w granicach 20 stopni C, w październiku o kilka stopni mniej. W listopadzie często przychodzi już zima i dni są bardzo krótkie. Nocą temperatury spadają poniżej zera.

Zima w Grand Canyon może być fantastyczna. Gdy spadnie śnieg, Wielki Kanion w bieli wygląda zjawiskowo. Ludzi jest niewiele, szlaki, nawet ośnieżone, przeważnie są otwarte, trzeba na nich tylko trochę bardziej uważać. Jest jeszcze jedna wielka zaleta zimowej wizyty w Grand Canyon, z której my chętnie korzystamy, po parku można jeździć własnym samochodem. W styczniu i lutym prywatne samochody mogą wjeżdżać na teren parku, w pozostałych miesiącach jest to zabronione i trzeba korzystać z parkowego autobusu. Zimą nad Grand Canyon czasem przechodzą  śnieżyce i w zasadzie nie widać wtedy kanionu. Natomiast my w czasie naszej ostatniej zimowej wizyty w lutym mieliśmy tu 20 st. C i większość ludzi chodziła z krótkim rękawem.

 

grand canyon

 

Jak dojechać do Grand Canyon i opłaty za wjazd?

Na South Rim wjedziemy od południa i od wschodu. Od południa wjedziemy drogą 64 od miasteczka Williams lub drogą 180, a potem 64 z Flagstaff. Od wschodu do Grand Canyon doprowadzi nas droga 64 od strony Cameron.

Park jest otwarty przez cały rok przez 24 godziny na dobę. Opłata za wjazd za samochód wynosi 35$. W Grand Canyon honorowany jest Annual Pass.

Do Grand Canyon możemy też dotrzeć pociągiem. Amtrak dowiezie nas z Flagstaff, a Grand Canyon Railway  z Williams.

Grand Canyon Shuttle Service zapewnia transport z Flagstaff, Sedony Williams, jak i również połączenia między South Rim a North Rim.

 

 

 

Gdzie się zatrzymać zwiedzając Grand Canyon?

Noclegi w okolicy Grand Canyon warto rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Rezerwacja przynajmniej na pół roku wcześniej da nam możliwość wyboru najatrakcyjniejszych miejsc. Na South Rim jest 6 hoteli, dwa kempingi na rimie i dwa poniżej rimu.

 

Hotele na South Rim

Phantom Ranch to jedyny motel znajdujący się na dnie kanionu. Zdobycie w nim miejsca od zawsze graniczyło z cudem, dlatego też od kilku lat miejsca w Phantom Ranch wydawane są w drodze loterii. Kompleks motelowy składa się z domków kempingowych i dwóch hosteli, jeden dla mężczyzn, drugi dla kobiet. Miejsca losowane są co miesiąc z wyprzedzeniem 14-miesięcznym. Czyli teraz w marcu 2019 można się zapisać na loterię na maj 2020. Oprócz noclegu musimy w Phantom Ranch zarezerwować również posiłek, jeśli tego nie zrobimy, nie dostaniemy nic do jedzenia. Nie ma możliwości wykupienia posiłków na miejscu. W kantynie kupimy jedynie napoje i drobne przekąski.

Tu znajdziecie link do loterii: [LINK]

Maswik Lodge – aktualnie zamknięty, w przebudowie

Thunderbird Lodge to hotel położony praktycznie na grani kanionu, część pokoi ma widok na Grand Canyon. To nowoczesny hotel ze wszystkimi udogodnieniami. Niestety wiąże się to z wysoką ceną, pokoje zaczynają się od 225 $.

Kachina Lodge znajduje się obok Thunderbird Lodge. Jest bliźniaczo podobny do tego pierwszego hotelu, ale nieco lepiej położony. Stoi praktycznie na samym brzegu kanionu z rewelacyjnym widokiem z niektórych pokoi. Ceny pokoi w Kachina Lodge również zaczynają się od 225 $.

Bright Angel Lodge & Cabins to historyczny hotel w rustykalnym stylu. W skład kompleksu wchodzi budynek hotelowy i eleganckie domki kempingowe z łazienkami. Część pokoi ma wspólne łazienki, zwróćcie na to uwagę przy rezerwacji. Ceny domków zaczynają się od 140 $, a pokoi od 85 $. Część pokoi ma widok na Grand Canyon.

El Tovar Hotel to kolejny historyczny hotel na South Rim i najbardziej elegancki w Grand Canyon Village. Mieszkali w nim amerykańscy prezydenci i gwiazdy ekranu. Hotel został zbudowany w 1905 roku jako lokum dla majętnych turystów przybywających do Grand Canyon koleją. Hotel wciąż utrzymuje wysokie ceny, najtańszy pokój można otrzymać za 217 $, najdroższy zaś za 538 $.

Hotele na terenie Grand Canyon South Rim zarezerwujecie tutaj:

https://www.grandcanyonlodges.com/lodging/

Yavapai Lodge – ten hotel jest poza parkowym systemem rezerwacyjnym, ale niczym nie różni się od pozostałych na South Rim. Hotel ten nie jest jednak położony na grani kanionu tylko w głębi Grand Canyon Village. W sezonie pokoje zaczynają się od 186 $.

Tu zarezerwujecie Yavapai Lodge: [LINK]

 

 

grand canyon

 

Kempingi

Na South Rim mamy dwa kempingi: Mather Campground i Desert View Campground oraz dwa  kempingi backcountry, czyli kempingi w terenie: Bright Angel Campground i Indian Garden.

 

Mather Campground

Mather Campground to jedyny kemping, który możemy rezerwować. Rezerwacje przyjmowane są z 6-miesięcznym wyprzedzeniem. To ogromny kemping i miejsc na nim zazwyczaj nie brakuje, ale warto zrobić rezerwacje wcześniej, by nie wylądować koło toalety lub przy 50-osobowej grupie. W zimie kemping funkcjonuje na zasadzie first come first served. Mather Campground niestety zapewnia niewiele prywatności, miejsc jest dużo i ulokowane są niedaleko siebie. Czasem nie oddziela ich nawet krzaczek. Na kempingu jest raczej głośno, bo namioty są bardzo ściśnięte i jeśli nasi sąsiedzi nie pójdą od razu spać, to na pewno będziemy ich słyszeć.

Na zwykłym miejscu kempingowym można rozbić 3 namioty, może w nich mieszkać 6 osób, na miejscu wolno zaparkować 2 samochody. Każde ma stół piknikowy i palenisko. Najlepsze miejsca to te na obrzeżach  kempingu, najlepiej rezerwować zewnętrzne fragmenty pętelki Juniper Loop, Maple Loop i Oak Loop. Kemping kosztuje 18 $ za miejsce.

Mather Campground jest bardzo dobrze wyposażony, ma normalne toalety, prysznice, a nawet pralnię.

Tu znajdziecie mapkę kempingu:

https://www.nps.gov/grca/planyourvisit/upload/mather-campground-bulletin.pdf

Mather Campground zarezerwujecie tutaj:

https://www.recreation.gov/camping/campgrounds/232490

 

Desert View Campground

Kemping Desert View jest położony 42 km od Grand Canyon Village i funkcjonuje na zasadzie first come first served. Desert View jest zamknięty zimą, jest otwierany w maju i zamykany w połowie października. Desert View to  dużo bardziej kameralny kemping, ma tylko 50 miejsc, Mather Campground ma ich ponad 300.

Każde miejsce ma stolik piknikowy i palenisko, jest na nim miejsce dla dwóch namiotów, dwóch samochodów i 6 osób.

Na kempingu są normalne toalety i umywalki z zimną wodą. Desert View nie ma pryszniców, najbliższe prysznice są na Mather Campground, kemping posiada dwa ujęcia wody.

Na kempingu miejsca są przeważnie zacienione i gwarantują dużo prywatności. Generalnie jest tu bardzo ładnie i dlatego też miejsca na kempingu znikają bardzo szybko. W sezonie około 12-stej w południe nie ma już miejsc.

Kemping kosztuje 12 $ za miejsce.

Najfajniejsze miejsca na Desert View to 8, 9, 12, 13, 14, 16, 24, 25, 34, 38, 39 i 44.

 

Indian Garden

Indian Garden (symbol CIG) znajduje się na szlaku Bright Angel Trail w połowie drogi do rzeki Kolorado. To bardzo fajny i kameralny kemping. Ma tylko 16 miejsc, każde jest bardzo ładnie położone. Do tego wszystkie wyposażone są w stoły piknikowe i wiaty dające cień. Na kempingu jest ujęcie wody i toalety. Znajduje się tu również stacja rangerów.

Najfajniejsze miejsca kempingowe to 5, 8, 11, 13.

By móc zamieszkać na Indian Garden Camground musicie zdobyć backcountry permit. O samych permitach przeczytacie w rozdziale „Pozwolenia na nocowanie w Grand Canyon – backcountry permits„.

 

Bright Angel Campground

Bright Angel Campground (symbol CBG) znajduje się na dnie kanionu, mniej więcej pół mili od rzeki Kolorado. Kemping ma 33 miejsca i niezwykle trudno zdobyć backcountry permit na nocleg w tym miejscu. Kemping jest pięknie położony nad strumieniem, każde miejsce ma do niego bezpośredni dostęp, można zasypiać przy szumie wody. Miejsca nie są duże, ale mają stoły piknikowe i otoczone są drzewami. Na kempingu są toalety z bieżącą wodą i gniazdkami elektrycznymi. Jest tu też stacja rangerów.

Nie ma tu w zasadzie miejsc lepszych, czy gorszych, ponieważ wszystkie są podobne i podobnie położone.

 

grand canyon

 

CZYTAJ DALEJ:

20 komentarzy

    1. W sumie to miałam tak samo, jak pisałam, myślałam, że nigdy nie skończę. 😀 Bardzo dziękuję za ciepłe słowa! W końcu to Wielki Kanion i wpis też musi być wielki. 😉 Pewnie o North Rim wyjdzie mi tyle samo. 🙂

  1. Dorotko – 1. fantastyczny blog – świetnie napisany,rzeczowy i pomocny. 2.Planujemy 3-tyg wyjazd w przyszłym roku w czerwcu. 1 dzień na Wielki Kanion – planowany nocleg w Williams. Czy opierając się na Twojej wiedzy – jest możliwe w jeden dzień od 6-7 rano: parkujemy w Visitor Center, autobus do Hermits Rest – powrót i własnym samochodem przejazd przez Desert View Drive – do wyjazdu po stronie wschodniej?

    1. Bardzo serdecznie dziękuję! 🙂
      W Grand Canyon, o ile nie planujecie jakiejś wycieczki w głąb kanionu, to bez problemu dacie radę zobaczyć wszystkie punkty przy Hermit Rd. i Desert View Rd. w ciągu jednego dnia. Plan jest ok. 🙂

  2. Super blog! Znalazłam tutaj wiele przydatnych informacji do planowania podróży! 😉 A czy wiesz jak jest z wymeldowywaniem się z kempingów? W trakcie podróży, planuje kilka razy opuścić kemping przed 6 rano ( m.in właśnie w Grand Canyon) i nie wiem czy to nie będzie problem. Z góry dziękuje za odpowiedź!

    1. Wielkie dzięki za taki pozytywny komentarz! 🙂
      Jako że za kemping płaci się z góry, nie ma zatem problemu z jego opuszczeniem kiedy się chce. Jeśli na kempingu jest host, to można mu przekazać przy check in, o której godzinie będziemy wyjeżdżać. Możemy też do niego zajrzeć wyjeżdżając, ale nie jest to bezwzględnie konieczne. 🙂

  3. Bardzo dziękuję, artykuł świetny,informacje i opisy konkretne, bardzo przydatny… 🙂 Szybko i prosto można na jego podstawie zrobić plan dla siebie! Pozdrawiam!!!

    1. Bardzo serdecznie dziękuję! 🙂 Bardzo się cieszę, bo dokładnie o to mi chodziło, by w miarę sprawnie zaplanować sobie zwiedzanie. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam serdecznie! 🙂

  4. Jejuu..ile przydatnych informacji w jednym miejscu!! Jestem pod wielkim wrażeniem 😅 Bardzo dziękuję za ten tekst, poświęcony czas i kawał dobrej roboty 😊 W Wielkim Kanionie będziemy na początku września, na pewno skorzystamy z wielu informacji. Pozdrawiam i życzę dużo zapału do dalszych wpisów 🤗👍👍

    1. Super! Bardzo się cieszę, że tekst się przydał i bardzo dziękuję za tyle miłych słów. 🙂 Oczywiście zapał do pisania jest, tylko czasu mało. Teraz będzie dłuższa przerwa w pisaniu, bo też wybieramy się na kolejną wyprawę. Ale dzisiaj opublikowałam post o Sedonie, może też macie w planach. 🙂 Pozdrawiam serdecznie i życzę wspaniałej wyprawy! 🙂

  5. Wybieramy się w tym roku na zachód w lipcu z dzieciakami, lądujemy w phoenix, planuje krótki przystanek w sedonie przejazd w okolice Canionu , spedzić tam popołudnie , rano ruszyć do Antylope,czy to zbyt ambitnie jak na jeden dzień?
    Co polecasz biorąc pod uwagę obecność młodych osobników south rim będzie ok?Kolejnego dnia zatrzymamy sie na east rim, ale tutaj chciałabym złapać trochę chwil, niestety nie mamy czasu na dłuzsze eskapady po szlakach..( za mało czasu , za dużo planów), grafik mamy mocno napięty bo chcemy w ciagu 10 dni dojechac do San Fra, blog fajny i przydatny

    1. Czy planujecie Sedonę i przejazd w okolice Grand Canyon w dzień przylotu? Bo to raczej nierealne ze względu na jet lag i konieczność tzw. zagospodarowania się, czyli zrobienia koniecznych zakupów itp. Natomiast następnego dnia da się przejechać przez Sedonę i dotrzeć do GC, ale to ponad 6 godzin samej jazdy, raczej nie ma czasu na zobaczenie GC. Lepiej zrobić to na spokojnie następnego dnia i na wieczór pojechać do Page, a rano zrobić Antelope Canyon. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *