White Sands – biała pustynia w Nowym Meksyku

White Sands to jedno z najbardziej niesamowitych i unikatowych miejsc na zachodzie USA. To jeden z niewielu parków, który w rzeczywistości wygląda lepiej niż na zdjęciach. Dużo już w USA widzieliśmy, ale tutaj stanęliśmy jak oniemiali, trudno nam było uwierzyć, że takie miejsce istnieje naprawdę. Jak okiem sięgnąć, krystalicznie białe wydmy, gdzieniegdzie poprzetykane intensywnie zielonymi jukami. Piasek jest biały jak śnieg. Wydmy pokryte symetrycznymi rysunkami wykonanymi przez wiatr zdają się nie mieć końca. Co jeszcze jest tutaj takie niezwykłe? Ten cudowny biały piasek nie nagrzewa się, jest zimny i nie parzy stóp, a do tego jeszcze, zupełnie się nie zapada. Można po nim chodzić jak po betonowym trotuarze.

Jest jeszcze jedna rzecz, która różni ten park od innych, Park White Sands sąsiaduje z poligonem wojskowym White Sands Missle Range i  jest zamykany w czasie testowania pocisków na terenie poligonu.

 

white sands national park

 

white sands national park

 

Kiedy najlepiej wybrać się do parku White Sands?

W zasadzie każda pora jest dobra. W parku nie ma długich męczących szlaków, krótkie spacery pozwolą nam już dosyć dobrze go poznać.

Zimą temperatury wahają się między temperaturami lekko na minusie a 15 stopni C.

Wiosną jest ciepło, ale bardzo wietrznie, nie muszę Wam mówić, co to oznacza, gdy jesteśmy otoczeni przez morze piachu.

Lato bywa w White Sands upalne z temperaturami przekraczającymi 30 stopni C. Do tego Nowy Meksyk to rejon występowania pory monsunowej, popołudniowe burze są tu częste, a pioruny na otwartej pustynnej przestrzeni niebezpieczne.

 

white sands national park

 

white sands national park

 

Dojazd do parku White Sands i opłaty za wjazd

Park White Sands znajduje się na południu Nowego Meksyku niedaleko granicy z Meksykiem. Dojedziecie tu mało uczęszczaną autostradą numer 70. Park ma tylko jeden wjazd, ponieważ dookoła otoczony jest poligonem rakietowym.

Opłata za wjazd do parku wynosi 20 $ i ostatnio została drastycznie podwyższona, gdyż jeszcze niedawno wynosiła 5 $ za pojazd. W White Sands honorowany jest Annual Pass.

 

white sands national park

 

white sands national park

 

Gdzie się zatrzymać?

Najbliższe miasta to Las Cruses i Alamogordo. Jeżeli planujecie nocleg w pobliżu parku, to Alamogordo jest lepszym wyborem, ponieważ dzięki pobliskiej bazie Holloman Air Force Base cały czas się rozwija. Oprócz sił powietrznych USA stacjonują tu też wojska Luftwaffe. W związku z tym w mieście odbywa się co roku Oktoberfest. 😀 W wolnej chwili możecie wpaść do New Mexico Museum of Space History, gdzie znajdziemy eksponaty z projektu Merkury i projektu Apollo.

Na terenie parku nie ma żadnych miejsc noclegowych poza prymitywnym backcountry camping. Na kempingu nie ma dosłownie nic, jest tylko słupek z informacją o numerze miejsca. Kemping działa na zasadzie first come first serve, trzeba jednak wcześniej zgłosić się do Visitor Center i tam ranger przydzieli nam permit na spanie w terenie i konkretny numerek miejsca. Do kempingu trzeba też dojść, do pokonania mamy 1,5 km. Samochód zostaje na parkingu, a my z gratami ruszamy w drogę, wszak jest to backcountry camping. 🙂 Nocleg jest jednak bardzo tani, opłata wynosi 3 $ za osobę. Innych możliwości noclegu na terenie parku nie ma.

 

white sands national park

 

Godziny otwarcia parku White Sands

White Sands to jeden z nielicznych parków na zachodzie, który ma ścisłe godziny otwarcia. Park czynny jest od godziny 7 rano do zachodu słońca. Dokładne godziny otwarcia w konkretnych miesiącach warto sprawdzić na parkowej stronie.

 

white sands national park

 

Okresowe zamknięcia parku White Sands

Park jest zamykany w czasie testowania pocisków na pobliskim poligonie. Zablokowana jest wtedy też autostrada nr 70 między Alamogordo i Las Cruses. Park jest nieczynny zazwyczaj do 3 godzin. Zamknięcia są ogłaszane z 2-tygodniowym wyprzedzeniem, ich daty można znaleźć na stronie parku:

https://www.nps.gov/whsa/planyourvisit/park-closures.htm

Czasem zdarzają się też tak zwane niezapowiedziane zamknięcia, wtedy park informowany jest jedynie na 24 godziny przed planowanym testem. Tę informację znajdziemy na parkowej stronie, Facebooku i Twitterze. Dlatego też przed wizytą w White Sands koniecznie sprawdźcie, czy nie ma jakiś nieoczekiwanych lub zaplanowanych zamknięć.

 

white sands national park

 

white sands

 

Dlaczego wydmy są takie białe?

Biel wydm w White Sands jest naprawdę niesamowita, po prostu kłuje w oczy. Wszystko dlatego, że wydmy w White Sands zbudowane są z gipsu, a nie kwarcu jak zwyczajne wydmy. A skąd tu się wziął taki biały gipsowy piasek? W zasadzie wszystko dzięki ukształtowaniu terenu. Dawno, dawno temu w okresie permu teren dzisiejszego parku White Sands wypełniało wielkie jezioro. Dno tego jeziora pokryte było gipsem. Na skutek ruchów górotwórczych część tego obszaru wypiętrzyła się tworząc pobliskie łańcuchy górskie. Z tych gór bogatych w gips woda wypłukiwała ten minerał i niosła do doliny. I tutaj już zostawała, ponieważ dolina, nie ma odpływu. Gdy woda wyschła, rozpuszczony w niej gips krystalizował się i w postaci selenitu (krystaliczny gips) odkładał się na wyschniętym już dnie jeziora. A potem swoje robił wiatr i rozbijał kryształy na małe ziarenka. Unosił je i formował te zachwycające białe wydmy.

Białe pustynie są na świecie niezwykłą rzadkością, podobne występują np. w Brazylii lub Egipcie, ale White Sands jest największą białą pustynią na świecie.

 

white sands

 

Scenic Drive, czyli droga przez park

Droga prowadząca przez park ma tylko 26 km, a jej przejechanie zajmie nam najwyżej 45 minut. Pierwsza część drogi jest asfaltowa, jej końcówka prowadzi po ubitym gipsie, który w sumie niczym nie różni się od asfaltu. Radzę jeździć po White Sands bardzo ostrożnie, szczególnie, gdy wjedziemy już miedzy wydmy, ponieważ w każdej chwili z wydm może ktoś zbiec, albo zjechać na sankach prosto pod nasze koła. Wzdłuż głównej drogi, która nazywa się Dune Drive, znajduje się 5 krótkich szlaków prowadzących między wydmy.

 

white sands

 

Szlaki w White Sands

Pierwszy z nich Playa Trail znajdziemy po prawej stronie w odległości ok 0,5 mili od Visitor Center. Szlak oznaczony jest kolorem zielonym i ma tylko 0,5 mili. Zaprowadzi nas na rozległą plażę, która okresowo wypełnia się wodą. Dzieje się tak po ulewnych deszczach w porze monsunowej. Z wodą to miejsce rzeczywiście wygląda niesamowicie, ale bez wody to naprawdę nic specjalnego.

Prawie dokładnie na przeciwko, po drugiej stronie drogi znajduje się Dune Life Nature Trail. Szlak ma 1,5 mili w obie strony i jest oznaczony na niebiesko. Jak na wszystkich nature trail w czasie wędrówki zapoznamy się z florą i fauną okolic White Sands. Spacer będzie wymagał wspinania się na wydmy, ale nie będzie to nic trudnego.

Po dwóch milach, też po prawej stronie, znajduje się szlak Interdune Boardwalk. To krótki 0,4-milowy spacer po drewnianych podestach, prowadzący między białe wydmy.

Kolejne 2 mile dzielą nas od szlaku Backcountry Camping Trail, który oznaczony jest na pomarańczowo. To ten właśnie szlak zaprowadzi nas do kempingu. My jednak będziemy musieli też wrócić, co da nam w sumie 2 mile spaceru. I tutaj będziemy wspinać się po wydmach, szlak zaprowadzi nas w głąb białych piasków. To chyba najciekawsza wędrówka ze wszystkich opisanych powyżej.

Teraz dojeżdżamy do końcowej pętelki, gdzie możemy już tylko zawrócić w kierunku Visitor Center. Od tej pętli odchodzi najfajniejszy i najdłuższy szlak w parku – Alkali Flat Trail. Szlak ma 5 mil, czyli 8 km i oznaczony jest na czerwono. Alkali Flat Trail dotrzemy do najpiękniejszych wydm, wysokich i naprawdę imponujących. Jeśli macie niewiele czasu, możecie przejść tylko jego kawałek, naprawdę warto.

Jeśli zaś jesteście biegli w nawigacji, możecie po prostu zaparkować samochód i pójść przed siebie. My zrobiliśmy sobie też taki wypad. Szliśmy tak daleko aż skończyły się ludzkie ślady, a skończyły się bardzo szybko. Mieliśmy przed sobą morze białego piasku nietknięte ludzką stopą. Turlaliśmy się z wydm, robiliśmy „aniołki”, to był najfajniejszy moment odwiedzin w White Sands. Bardzo Wam polecam też i takie spędzenie czasu w tym parku.

 

white sands

 

white sands

 

white sands

 

Bezpieczeństwo w parku White Sands

Park bardzo apeluje o ostrożność, gdyż w upale łatwo tu o nieszczęście. Woda, nakrycie głowy, krem od słońca, nawet poza upalnym sezonem, to absolutny obowiązek. Dodałabym jeszcze okulary od słońca, piasek odbija promienie niczym śnieg, co jest mocno oślepiające.

W parku ponoć łatwo się zgubić, chociaż wydaje mi się to trudne, bo przecież można wrócić po swoich śladach, ale wierzę, że władze parku wiedzą swoje. Aby uniemożliwić zgubienie, szlaki zostały opalikowane. Rangerzy zalecają, by poruszać się od palika do palika, jeśli nie widzimy następnego, należy zawrócić.

W ciągu ostatnich 3 lat były w parku 3 ofiary śmiertelne, z czego jedna z nich w zeszłym roku. Wszystkie ofiary śmiertelne z ostatnich lat straciły życie w sierpniu na szlaku  Alkali Flat Trail.

Najbardziej dramatyczny wypadek wydarzył się w 2015 roku. Trzyosobowa rodzina, mama, tata i 9-letni chłopiec wyruszyli na szlak Alkali Flat Trail. Mamie zrobiło się słabo i postanowiła wrócić do samochodu, rodzinie brakowało też wody, ponieważ wzięli tylko 2 małe butelki. Ranger patrolujący szlak znalazł ciało kobiety, przewróciła się i zmarła praktycznie kilkadziesiąt metrów po zawróceniu. Miała przy sobie aparat fotograficzny, rangerzy przejrzeli zapis i znaleźli zdjęcia męża i syna zrobione przy wjeździe do parku. Domyślili się, że reszta rodziny może być jeszcze na szlaku. Rozpoczęli poszukiwania i wkrótce natrafili ma chłopca, który siedział przy zmarłym już ojcu. Chłopiec przeżył, gdyż rodzice dali mu całą wodę.

W zeszłym roku podobnie zginął na tym szlaku mężczyzna. Rangerzy zobaczyli po zmroku zaparkowany przy szlaku samochód. Od razu ruszyli na poszukiwania, pół mili od parkingu znaleźli ciało właściciela samochodu.

 

white sands

 

white sands

 

Zjeżdżanie z wydm – najlepsza zabawa w White Sands

Zjeżdżanie z wydm na plastikowych sankach w kształcie płytkich miseczek (snow saucers) to główna atrakcja parku. Piasek w White Sands nie tylko wygląda jak śnieg, ale i zachowuje się jak śnieg, dlatego też wydmy wspaniale nadają się do takiej zabawy. Saneczki można kupić lub wypożyczyć w Visitor Center.

Zjeżdżanie z wydm dozwolone jest tylko na obszarze przy końcowej pętelce, ponieważ w tym rejonie ruch samochodowy jest niewielki i jest tutaj najbezpieczniej. Niemniej jednak zawsze należy zjeżdżać w kierunku przeciwnym do drogi.

 

white sands

 

white sands

 

Jak fotografować White Sands?

Wydmy najpiękniej wyglądają o świcie i 1-2 godziny przed zachodem słońca. Jeśli nie nocujemy na terenie parku, to świt niestety odpada. Dlatego też warto przyjechać tu popołudniem, zdążymy zwiedzić park i jeszcze załapiemy się na dobrą porę do fotografowania.

Żeby zdjęcie było naprawdę fajne, musimy znaleźć sobie teren, gdzie nie ma ludzkich śladów, co oznacza dla nas nieco dłuższy spacer.  Musimy tylko tak obliczyć czas, by zdążyć opuścić park przed zmrokiem.

Wycieczka tam, gdzie nikogo ostatnio nie było, wymaga od nas szczególnej ostrożności. Rangerzy przestrzegają, by nie podchodzić i nie dotykać żadnych znalezionych obiektów, gdyż mogą to być  niewybuchy, które spadły tu podczas ćwiczeń.

Uważajcie też na zmianę obiektywu, szczególnie w wietrzne dni. Najlepiej robić to pod kurtką albo w plecaku, ponieważ w każdej chwili podmuch wiatru może nawiać nam do aparatu piachu.

 

white sands

 

white sands national park

 

White Sands Missle Range i Trinity Site

Na terenie pobliskiego poligonu White Sands Missle Range znajduje się słynne Trinity Site – miejsce pierwszej naziemnej detonacji bomby atomowej. Testu dokonano 16 lipca 1945 jako finał projektu Manhattan zawiadywanego przez Roberta Oppenheimera. Następna bomba wybuchła już nad Hiroszimą 6 sierpnia 1945 roku.

W 1975 roku National Park Service ustanowił Trinity Site Pomnikiem Historii. W jego skład wchodzi obóz bazowy, w którym mieszkali naukowcy, budynek, w którym pracowano na złożeniem plutonowego rdzenia, jak i samo miejsce wybuchu zwane Ground Zero.

Trinity Site można zwiedzać 2 razy do roku, w pierwszą niedzielę kwietnia i pierwszą niedzielę października. W tym roku (2019) będzie to 16 kwietnia i 5 października. Trinity Site otwiera swoje bramy o godzinie 8 rano i zamyka o 15:30, wstęp jest bezpłatny. Nie trzeba robić rezerwacji, zwiedzanie ma formę open house.

Czy w Trinity Site wciąż jest promieniowanie? Tak, ale nie jest ono duże, aczkolwiek 10 razy większe niż w okolicy, która nie została napromieniowana. Godzinna wizyta spowoduje, że nasz organizm otrzyma od pół do 1 milirentgena. Nie jest to chyba jakoś alarmująco dużo, zważywszy na to, że lot odrzutowcem zaaplikuje nam od 3 do 5 milirentgenów. Niemniej nie zaleca się zwiedzania Trinity Site kobietom w ciąży i małym dzieciom.

Na terenie White Sands znajduje się też White Sands V-2 Launching Site – miejsce, gdzie testowano pociski V-2 po przechwyceniu ich od Niemców. Badania i eksperymenty prowadzone tutaj w Launch Complex 33 w znaczący sposób wspomogły amerykański program kosmiczny (projekty Merkury i Gemini).

 

white sands

 

white sands

 

White Sands w pop kulturze

White Sands ze względu na swoją unikatowość na skalę światową był scenografią wielu filmów fabularnych i dokumentalnych, teledysków i reklam.

Parkowa strona podaje, że 90% wszystkich modeli amerykańskich samochodów miały reklamy kręcone właśnie w White Sands. Powstały tu też słynne reklamy Energizer i Marlboro.

Swoje teledyski kręcili tu Scorpions, Pink Floyd, i całe mnóstwo ludzi, których  nazwiska nic mi nie mówią. 🙂

W White Sands rozgrywały się sceny kilkudziesięciu filmów fabularnych. Wymienię tylko te najlepsze i najbardziej popularne: Człowiek, który spadł na ziemię, Konwój, Powieście go wysoko, Nazywam się Nobody, Młode strzelby, Kopalnie Króla Salomona, Białe piaski, TransformersCzłowiek, który gapił się na kozy i wiele, wiele innych.

 

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, będzie mi bardzo miło jeśli wesprzesz mnie na Patronite!

https://patronite.pl/ameryka-dla-podroznika

Lub poprzez PayPal: dorotasulima22@gmail.com

 




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *