Zion, czyli witajcie w raju

Nazwę Zion  nadali temu rejonowi Mormoni przybyli tu pod koniec XIX wieku. W języku hebrajskim znaczy tyle, co azyl, schronienie, dlatego też po wędrówce przez pustynne tereny to miejsce było niczym raj dla mormońskich pionierów. Obszar dzisiejszego Zionu został parkiem narodowym w 1918 roku.

Najlepsza pora na zwiedzanie Parku Narodowego Zion (Zion National Park) to wiosna i jesień. Zima w Zion też może być dobrą opcją, ludzi jest wtedy bardzo mało, można się poruszać własnym samochodem, aczkolwiek niektóre szlaki mogą być zamknięte z powodu oblodzenia.

Obszerny rozdział o parku Zion znajdziecie w naszym przewodniku “Odkryj Amerykę. parki narodowe i miasta Zachodniego Wybrzeża USA” Pod tym linkiem możecie zapoznać się z treścią całego przewodnika:

Przewodnik Odkryj Amerykę

Gdzie się zatrzymać w Zion?

W Zion NP znajdują się 2 kempingi: Zion’s Watchman Campground i Zion’s South Campground. Na każdym miejscu kempingowym mogą stać 2 samochody. Każde miejsce ma stolik piknikowy i palenisko. Oba kempingi mają toalety, ale nie mają pryszniców.

Kempingi można rezerwować na 6 miesięcy wcześniej. Na South Campground  można dokonać rezerwacji na 2 tygodnie przed planowanym przyjazdem pod numerem telefonu 877-444-6777 lub przez internet. Tutaj [LINK] do systemu rezerwacyjnego Watchman Campground i South Campground.

Na Watchman Campground najlepiej wybierać miejsca zacienione (od D19 do D35).

Na South Campground najlepiej wybierać miejsca wzdłuż rzeki (58-63, 68, 71, 72, 74, 77, 78, 80, 82).

Można też zatrzymać się Zion Canyon Campground and RV Resort w Springdale, ten kemping ma prysznice.

W Springdale jest wiele moteli, można wybrać coś w każdej kategorii cenowej. My zawsze zatrzymujemy się w Washington, to co prawda ok. 50 minut jazdy od Zion, ale są tu tanie hotele, sklepy i restauracje.

Jak poruszać się po parku?

Do głównej części kanionu (Scenic Drive) prywatne samochody nie mają prawa wjazdu, ale wyjątek to miesiące styczeń i luty. W tych zimowych miesiącach nie musisz zostawiać swojego samochodu na głównym parkingu, lecz możesz nim wjechać do parku. W pozostałych miesiącach musisz korzystać z parkowego autobusu, wjechać  swoim samochodem mogą jedynie  mieszkańcy Zion’s Lodge.

Samochód możemy zostawić na dużym parkingu przy Visitor Center. I chociaż ten parking jest spory, to jednak zwykle koło 8 rano już się zapełnia, warto przyjechać odpowiednio wcześniej, bo na to, że coś się na nim zwolni szanse są raczej marne.

Parkowy autobus jest za darmo i kursuje średnio co 15 minut. Dobrą alternatywą dla tych, którzy mieszkają w Springdale jest darmowy autobus podwożący do parku.

Mapka przystanków poniżej:

Mapa przystnaków w Zion NP (źródło: NPS)

Czy muszę mieć permit (pozwolenie) na wejście na któryś ze szlaków?

Tak, permity wymagane są na szlak do Subway i na canyoneering w Narrows (Top-Down).  Szlak rzeką zwany popularnie Narrows jest dostępny bez pozwoleń.

Na loterię na Subway zapisujemy się na 3 miesiące naprzód, tutaj można zapisać się na loterię na Subway: [LINK]

To były nudne, ale przypuszczam, ważne informacje, teraz może coś ciekawszego, zapraszam do zwiedzania i na szlaki.

Scenic Drive

Scenic Drive to główna droga parkowa. Przejechanie jej wraz z postojami przy punktach widokowych zajmuje ok. 1-2 godziny.

zion Angels Landing
zion Court of Patriarchs
zion Zimą do parku można wjechać własnym samochodem. Skorzystaliśmy z tej możliwości.
zion Scenic Drive
zion Temple of Sinawava

Angels Landing

Przystanek

The Grotto, szósty przystanek

Długość szlaku

8 km w obie strony, 500m różnicy wzniesień, czas wędrówki to ok. 4 godziny w obie strony.

Szczegółowo opisałam ten szlak tutaj:

Angels Landing, czyli Zion u twych stóp

Bonus

Z punktu Scout’s Lookout można przejść ok. 0,5 km szlakiem West Rim Trail, by mieć fantastyczny widok na dolinę i na samo Angels Landing. Ze Scout’s Lookout do Angels Landing idziemy w prawo, a na West Rim Trail dokładnie w przeciwnym kierunku, w lewo.

Szlak do Angels Landing jest ostatnimi czasy bardzo zatłoczony, dlatego też NPS przeprowadził w zeszłym roku konsultacje społeczne z zapytaniem, czy należy  wprowadzić na ten szlak permity i czy wprowadzić rezerwacje wjazdu Zionu wraz z rezerwacjami na konkretne szlaki.

Canyon Overlook

Parking

przy drodze nr 9, po wschodniej stronie tunelu Mt. Carmel 

Długość szlaku

1,6 km, 50 metrów różnicy wzniesień, ok 1 godzina w obie strony

Canyon Overlook to prosty szlak, ale miejscami droga prowadzi jednak nad urwiskiem, trzeba uważać, zwłaszcza jak jest ślisko. Po drodze mijamy wspaniałą skalną alkowę zawieszoną nad przepaścią. Na końcu szlaku czeka nas zapierający dech w piersiach widok na dolinę i zawijasy drogi nr 9. Bardzo lubię ten szlak, bo można tu sobie usiąść tuż nad urwiskiem, albo na szałowym kamieniu nad przepaścią, który w czasie naszej bytności okupowała chińska wycieczka.

Najlepsza pora na zdjęcia

rano lub na zachód słońca

zion Canyon Overlook

Observation Point

[EDIT maj 2019] Niestety szlak jest aktualnie zamknięty z powodu osunięcia się skał i nie jest znany termin jego otwarcia.

Przystanek

Weeping Rock, siódmy przystanek

Długość szlaku

13 km, 720 metrów różnicy wzniesień, 6-8 godzin w obie strony

Szlak powszechnie uważany za alternatywę dla Angels Landing, też idzie się nad przepaściami, ale zawsze z jednej strony jest ściana dająca nieco bezpieczeństwa. Na szlaku też są łańcuchy, ale nikt się nie przepycha, bo prawie nikogo tam nie ma. Turyści wybierają Angels Landing, bo jest znacznie bardziej popularny, ale widok z Observation Point jest o wiele bardziej interesujący, bo szlak prowadzi znacznie wyżej, w dole możemy podziwiać Angels Landing. Ze szlaku do Observation Point można odbić na szlak do Hidden Canyon, wąskiego, głębokiego kanionu, jakby zawieszonego na wschodniej ścianie Great White Throne. Ale wtedy robi nam się całodzienna wycieczka na ok 10 godzin.

Najlepsza pora na zdjęcia

rano, warto zabrać szerokokątny obiektyw

zion Widok ze szlaku do Observation Point

Weeping Rock

Przystanek

Weeping Rock, siódmy przystanek.

Długość szlaku

raczej spacer, 10 minut na piechotę

Weeping Rock to skalna alkowa, w której woda przesiąkająca przez skały spływa po ścianach tworząc tzw. hanging garden, czyli zielsko wszelakie wyrastające wprost z kamiennego muru. Woda spływa też z dachu alkowy prosto na Twoją głowę. Nie jest to może miejsce szczególnie fascynujące, ale ze skalnego balkonu jest tu przepiękny widok na dolinę.

Najlepsza pora na zdjęcia

 widoki z alkowy rano, sama alkowa praktycznie cały czas jest w cieniu, ale można próbować późnym popołudniem złapać tu trochę słońca.

zion Weeping Wall

Emerald Pools

Przystanek

The Zion Lodge, piąty przystanek.

Długość szlaku

odległości liczone od początku szlaku

Lower Pool – ok. 2 km w obie strony, 20 metrów różnicy wzniesień, ok. 45 min.

Middle Pool ok – 3,2  km w obie strony, 50 metrów różnicy wzniesień, ok. 1,5 godziny

Upper Pool – ok. 5 km w obie strony, 110 metrów różnicy wzniesień, ok. 3 godzin

Emerald Pools to szlak prowadzący ścieżką do wodospadów i urokliwych jeziorek, do których spływa woda z klifów. Szlak jest prosty, ale okolice jeziorek, szczególnie te wokół najwyższego jeziorka, są bardzo niebezpieczne. Na Emerald Pools zginęło tyle samo ludzi, co na Angels Landing, ponieważ skały wokół jeziorek są bardzo śliskie, ustawicznie mokre i obrośnięte algami. Ludzie stają na tych kamieniach chcąc zrobić jak najlepsze ujęcie jeziorek i spadają w przepaść, bo niezwykle łatwo się na nich poślizgnąć. Ten szlak nie jest szczególnie intrygujący, ale zabawne, szczególnie dla dzieci, może być przechodzenie pod wodospadami, które spływają ze ścian kanionu w kilku miejscach.

Najlepsza pora na zdjęcia

 rano, do południa

zion Lower Emerald Pools
zion Szlak do Emerald Pools

Riverside Walk

Przystanek

Temple of Sinawava, ostatni przystanek

Długość szlaku

ok. 3,5km w obie strony, bez wzniesień, ok. 1,5 godziny

Szlak prowadzi asfaltową ścieżką, ale nie musisz przechodzić całego, jak Ci się znudzi, możesz po prostu zawrócić. Na końcu tego spaceru zaczyna się popularny szlak Narrows.

Najlepsza pora na zdjęcia

 każda, poza południem, ponieważ wtedy będziemy mieć zbyt ostre światło w kanionie

zion Riverside Walk

Checkboard Mesa

Parking

zatoczki przy drodze nr 9 lub parking przy punkcie widokowym Checkboard Mesa.

Długość szlaku

1,3 km w obie strony, 300 metrów różnicy wzniesień, 3-4 godziny.

Checkboard Mesa to dla mnie najpiękniejsza skała w Zion, ponieważ ma niezwykły, kolor, kształt i fakturę, wygląda jak wielki namiot, na którym ktoś odhaczał, ile jeszcze do cywila, jest cała w drobne kreseczki. Szlak to głównie wspinaczka w górę, ale warto, bo widok ze szczytu w każdą stronę jest wspaniały.

Najlepsza pora na zdjęcia

Samo Checkboard  Mesa najlepiej prezentuje się w porannym świetle, ale widoki z Checkboard Mesa fotografujemy po południu.

Zion National Park Checkboard Mesa

Droga Zion – Mt. Carmel

Koniecznie musicie przejechać tą drogą! To fragment drogi nr 9 prowadzącej w kierunku Bryce NP. Stoją wzdłuż niej formacje skalne z piaskowca w najwymyślniejszych kształtach, tu znajdziecie miedzy innymi Checkboard Mesa.  Skały wzdłuż Scenic Drive są pomarańczowe, tu zaś mleczno białe, zupełnie jakbyśmy przenieśli się do innego parku.

Zion National Park Droga Zion – Mt. Carmel

Narrows

Przystanek

Temple of Sinawava, ostatni przystanek

Długość szlaku

25 km w obie strony, ale zawrócić można w każdej chwili, gdy będziemy mieli dosyć wody, zimna i tłumu.

Szlak Narrows jest zwykle zamknięty od połowy marca do późnego maja, ale przy dużych opadach śniegu zimą, nawet dłużej (kiedyś nawet do połowy lipca). W kanionie jest ogromne zagrożenie powodzią błyskawiczną (flash flood), nigdy nie wybieraj się na ten szlak, gdy zanosi się na deszcz!

Aby rozpocząć wędrówkę Narrows trzeba najpierw przejść Riverside Walk, a potem wejść do rzeki i dalej już cały szlak prowadzi jej korytem. Woda w Virgin River zawsze jest zimna, nawet latem, a wąskie ściany kanionu sprawiają, że dociera tu bardzo mało słońca, a co za tym idzie, ciepła. Latem też można tu zmarznąć, warto zabrać coś z długim rękawem do plecaka.

Niezwykle ważne jest odpowiednie obuwie, koniecznie takie, w którym nie będziecie się ślizgać, będą dobrze chronić palce i mocno trzymać kostkę. Kamienie są śliskie, wiem coś o tym, bo właśnie na takim się wywróciłam rozcinając sobie łuk brwiowy. Warto zabezpieczyć najcenniejsze przedmioty (paszport, aparat fotograficzny) w torbach wodoodpornych w razie takiego upadku.  Ubieramy się tylko w szybkoschnące ubrania, żadnego dżinsu czy innej bawełny, ponieważ zrobi nam się z tego zimny kompres w razie zamoczenia. Dobrym pomysłem są skarpety neoprenowe. Koniecznie zabierzcie kije trekingowe, albo chociaż jeden, można też obstalować sobie zwykłego drąga. Wiem, że ten szlak ma wielu fanów, ja do nich nie należę, bo jako człowiek pustyni po prostu nie lubię wody. 😉

Najlepsza pora na zdjęcia

 praktyczne każda, unikajmy tylko miejsc, gdy słońce świeci bezpośrednio do kanionu.

Subway (Left Fork North Creek)

Parking

Left Fork Trailhead, rejon Kolob Terrace (13,5 km od miasta Virgin)

Długość szlaku

12,5 km w obie strony, 400 metrów różnicy wzniesień, 8 -10 godzin.

Najlepszy czas na wędrówkę

Unikamy kwietnia i maja, ponieważ wtedy w kanionie płynie najwięcej wody, a szlak zmusza do wielokrotnego przekraczania rzeki. Dlatego też warto wyposażyć się jak na wycieczkę do Narrows. Z powodu wysokiego stanu wody w tym okresie, nie zobaczymy najbardziej ikonicznych dla Subway pools (jeziorek), najczęściej fotografowanego tutaj motywu, będą one po prostu pod wodą.

Szlak jest naprawdę bardzo trudny, ponieważ oprócz wielokrotnego przekraczania rzeki związanego również z wspinaniem się na jej brzegi, musimy pokonywać wielkie głazy znajdujące się na drodze. Momentami odechciewa się dalszej wędrówki, gdy po pokonaniu jednego głazu, naszym oczom ukazuje się kolejny.

To nie jest szlak dla początkujących, dlatego też przed wybraniem się na niego warto zdobyć trochę doświadczenia w łatwiejszych okolicznościach przyrody.

Najlepsza pora na zdjęcia

przedpołudnie, zanim słońce wejdzie do kanionu, po południu też można próbować, generalnie trzymajmy się zasady, że najlepsze światło będziemy mieć  3 godziny po wschodzie słońca i 3 godziny przed jego zachodem.

Star Wars Zion A po męczącym szlaku można się udać na „Gwiezdne Wojny”.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, będzie mi bardzo miło jeśli wesprzesz mnie na Patronite!

https://patronite.pl/ameryka-dla-podroznika

Lub poprzez PayPal: dorotasulima22@gmail.com




22 komentarze

  1. Na terenie Zion NP, równolegle do drogi nr 9 biegnie bardzo malowniczy kanion. Na próżno by go szukać na mapie parku. Nie wiodą doń żadne oznakowania, nie ma tam wytyczonej trasy pieszej. W kanionie rosną drzewa i krzewy, co szczególnie jesienią czyni to miejsce urokliwym. Jak w każdym kanionie, tak i tutaj, trzeba przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Na głowy wędrujących dnem kanionu mogą posypać się okruchy skalne, czasem wielkie, a także kanion może przerodzić się w rwący potok. https://www.facebook.com/media/set/?set=a.119168888854996.1073741840.100022856553215&type=1&l=4f79f36423

  2. Dorota, opisałaś naprawdę bardzo dokładnie aż podziwiam Cie ,ze tak skrupulatnie pamiętasz te wszystkie miejsca ….. Jesteś boska!!!!!! …naprawdę Wszystkim moim znajomych podaje Twoje namiary aby poczytali przed podrożą bo tak szczegółowo opisujesz ,ze nic innego tylko jechać i brać Twoje opisy … Są rewelacyjne! Pisz dalej ….:)..

    • Tak dokładnie to ja wszystkiego nie pamiętam, ale mam moje szczegółowe plany wypraw ze wszystkich lat i nimi się posiłkuję. A plany robię zawsze bardzo dokładne, bo w odwiecznym konflikcie „plan kontra spontan”, ja się opowiadam po stronie planu. 😉

  3. Super, jak zawsze! Przepiękne zdjęcia i szczegółowe opisy! Nie ma drugiego takiego przewodnika! Potrzebujemy tam w Utah takiego Ranger-a -może wtedy mielibyśmy szczęście wygrać permit w loterii… Kawał dobrej, ciężkiej pracy! Dziękuję w imieniu wszystkich!

    • Bardzo serdecznie dziękuję! To dopiero początki, ale cieszy mnie bardzo, że już one znajdują uznanie.
      Gdybym mieszkała w USA pewnie chętnie zostałaby rangerem, szczególnie takim od sprawdzania permitów na The Wave. 😉

  4. Szacunek ,kawal dobrej roboty ,znalazlam Cie przypadkowo na fb ,Twoj wpis i zajrzalam,mysle ze bede czestym gosciem tutaj, naprawde podziw i szacunek i
    podziekowania za wszelkie informacje ,najlepsze przewodniki sie chowaja ,brak slow 🙂

    • Ogromnie dziękuję! Taki wspaniały komentarz naprawdę uskrzydla. 🙂 To dopiero początki, ale postaram się w miarę szybko i w podobny sposób opisać najważniejsze atrakcje Zachodu. Jeszcze raz bardzo dziękuję! 🙂

  5. Jestem pełna podziwu, każdy opis jest tak dokładny i szczegółowy, że lepiej być nie może! Czytam teraz każdy wpis i szukam miejsc, które musimy zobaczyć podczas naszej wyprawy.Jeśli mogłabym się doradzić to który szlak poleciłabyś na wycieczkę z niespełna 2 letnim dzieckiem (mamy nosidło, ale pewnie będzie chciało też samemu potuptać)?

    • Dzięki wielkie za tyle miłych słów! 🙂
      Dla dzieci fajnym szlakiem jest Riverside Walk, jest nawet w sporej części asfaltowy i prowadzi w kanionie wzdłuż rzeki. Moim dzieciom bardzo podobał się Weeping Wall, woda tu spływa po skalach i latem to fajne miejsce na ochłodę, bo można się tu trochę zmoczyć. 🙂

  6. Twój blog to prawdziwa skarbnica wiedzy 🙂 i bardzo praktycznie rozpisana.
    Czy mogłabyś mi doradzić jak rozplanować jeden dzień w Zion przy założeniu, że chcemy na pewno zrobić Angels Landing? Będziemy tam w połowie maja.

    • Bardzo serdecznie dziękuję i przepraszam za opóźnioną odpowiedź, byliśmy na kolejnej wyprawie w USA i właśnie wróciliśmy. Oczywiście dzień warto zacząć od Angels Landing, potem warto objechać punkty widokowe w parku, przejechać się w kierunku Checkboard Mesa, moim zdaniem to najpiękniejsza część parku. Po południu lub na zachód słońca najlepiej wybrać się na Canyon Overlook. Przy dużej dyscyplinie można jeszcze spróbować zrobić Observation Point, ale moim zdaniem to już nieco za dużo, warto mieć trochę luzu na cieszenie się tym pięknym miejscem. 🙂

  7. Świetny opis – jak zawsze! Dzisiaj wysłałam aplikacje o permit na Subway na wrzesień. Niestety nie mogę doczytać się kiedy będą wyniki losowania. W przypadku The Wave na stronie zapisów na loterię było jasno powiedziane, że 1-go kolejnego miesiąca (btw- niestety nie wylosowałam ani ja ani moi przyjaciele, z którymi będziemy zwiedzać parki 🙁 ). Czy wiesz może kiedy są ogłaszane wyniki loterii na Subway?
    W tabelce podane są liczby głoszeń i osób a wczesniej pojawia sie informacja, że jest 60 slotów po max 12 osób. Rozumiem, że jest to 60 grup po max 12 osób na dzień?
    I ostatnie pytanie – ile czasu zajmuje przejście Subway przeciętnym ale w miarę sprawnym 50+ ? Pół dnia cały dzień?

    • Bardzo dziękuję za miłe słowa! 🙂
      Wyniki loterii na Subway ogłaszane są piątego dnia każdego miesiąca i na każdy z 60 permitów może pójść 12 osób.
      Przejście szlaku zajmuje od 7 do 9 godzin, ja bym się skłaniała raczej ku tej drugiej wartości. Na pewno jest to wędrówka na cały dzień.

  8. Praktyczne pytanie o the Narrows. Piszesz o butach za kostkę. Wystarczą zwykłe trekkingowe? Czy tam w lipcu nie będziemy przez większość szlaku brodzić w wodzie? Myśleliśmy raczej o zabraniu takich piankowych wsuwanych butów w jakich się chodzi po chorwackich plażach 🙂

    • Najlepiej wziąć stare buty trekingowe, sandały z gruba podeszwą i zabezpieczonymi palcami lub buty za kostkę dobrze trzymające stopę. I w tych butach idzie się w wodzie, dlatego warto mieć specjalistyczne skarpety. A w ogóle najlepszym pomysłem jest pożyczenie specjalnych butów. Niestety nie wiem, jak wyglądają buty, o jakich piszesz, dlatego w tej kwestii trudno mi doradzić. 🙂

  9. Dziękuję za szybkie wyjaśnienie. Nie miałam czasu od razu ci podziękować więc tym bardziej podziwiam cię za panowanie nad wszystkimi pytaniami i szybkie udzielanie konkretnych odpowiedzi. Nie wiem co robisz na codzień ale cokolwiek by to niebyło na pewno prowadzenie tego blogu na tak dobrym poziomie wymaga od ciebie sporo czasu i cierpliwości. Po twojej odpowiedzi, następnego dnia otrzymałam informację o zapisaniu nas na loterię i o tym, że wynik losowania będzie 5 lipca. Nie pozostaje mi więc nic innego jak cierpliwe czekanie.

    • Dorota, bardzo serdecznie dziękuję za tyle ciepłych słów! Staram się jak mogę dbać o moich Czytelników i bardzo mnie cieszy, gdy mogę komuś komuś pomóc. Pozdrawiam serdecznie, uściski! 🙂

  10. Pani Dorotko ma pani moze jakis ciekawy pomysl jak dobrze spedzic caly dzien w Zion, jakie trasy wybrac na spacer? Nasz pobyt w partku to ostatni dzien sierpnia bierzacego roku, nasza kondycja to taka srednia, myslalam tez o kombinacji wycieczka pieszo a takze kozystanie z busa i rowerow. Pozdrawiam Agnieszka.

    • Oczywiście największą atrakcją parku Zion jest Angels Landing. Warto od tego szlaku zacząć dzień. Jeśli nie czują się Państwo na siłach przejść części z łańcuchami, co w sumie wygląda na trudniejsze niż jest w rzeczywistości, to można dojść do Scouts Point, a potem stamtąd szlakiem West Rim Trail. Potem można przejechać parkową drogę busem/rowerem i zatrzymywać się przy punktach widokowych. Można kawałek przejść szlakiem Riverside Walk lub Narrows, chociaż na Narrows warto zarezerwować więcej czasu. Na koniec dnia Canyon Overlook na zachód słońca. 🙂

      • Jej dziekuje, i chyba wlasnie w taki sposob zwiedzimy ten park :D. Obecnie jestem na etapie planowania pobytu w Page. Troche sie zagalopowalam i juz jakis czas temu kupilam bilety do Antylope canyon Lower a teraz troszke zaluje bo boje sie ze wybralam za wczesna godzine. Okolo 7:30 mamy sie stawic w jakims tam wyznaczonym miejscu, co Pani mysli o tak wczesnej godzinie? starac sie i probowac wizyte opoznic? Tego dnia mamy zplanowane jeszcze kajaki wiec pomyslalam im szybciej wejdziemy do kanionu tym lepiej ale teraz mam watpliwosci. Slicznie pozdrawiam i dziekuje za tak wspanialego bloga jaki Pani prowadzi 🙂

        • Pani Agnieszko, bardzo dziękuję za tyle ciepłych słów. 🙂
          Jeśli to Lower Canyon to ta godzina nie jest dużo gorsza od innych, bo w Lower praktycznie nie ma light beams, które wymagają godzin około południowych. W Upper to rzeczywiście robiłoby różnicę. Ta godzina ma nawet sporo plusów, na 7:30 nie dotrze tu żadna chińska wycieczka. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *