Chaco Canyon – wszystkie drogi prowadzą do Chaco

Hungo Pavi

Teraz pora ruszyć drogą w głąb kanionu. Po dwóch milach od Visitor Center, praktycznie przy samej drodze znajdują się ruiny Hungo Pavi. To w dużej mierze nie odkopana jeszcze osada, zawierająca około 140 pomieszczeń z zabudowaniami sięgającymi 4 pięter. Ja osobiście bardzo lubię to miejsce, zachwyca mnie równy, długi mur z małymi okienkami ciągnący się od północnej strony wioski.

Zaraz za osadą, jeśli dobrze się przypatrzycie, zobaczycie kamienne schodki, którymi mieszkańcy wchodzili na grań kanionu.

W Hungo Pavi na pewno zaobserwujecie, jak trudno robi się zdjęcia w Chaco Canyon w słoneczny dzień. Ściany rzucają cień i psują cały efekt. Dlatego nastawcie się tu bardziej na przeżywanie chwili niż na wiekopomne dzieła fotograficzne. Aczkolwiek kilka takich tu powstało, ale w pochmurny dzień. 😉

 

Chaco Canyon Hungo Pavi

 

Chaco Canyon Hungo Pavi

 

 

Chaco Canyon Hungo Pavi
Hungo Pavi

 

Chetro Ketl

Poruszając się dalej parkową drogą po 1,7 mili dojedziecie na spory parking. Z tego parkingu możecie wyruszyć na zwiedzanie dwóch najwspanialszych wiosek,  na prawo do Chetro Ketl i na lewo do Pueblo Bonito.

Do Chetro Ketl czeka Was około mili marszu. Na początku szlaku znajdziecie skrzyneczkę, skąd można pożyczyć/kupić broszurkę z informacjami.

Chetro Ketl to druga obok Pueblo Bonito największa osada w Chaco Canyon. Prawdopodobnie była siedzibą władców Chaco i miejscem ceremonii, zapewne mieszkali tu też kapłani. Wioska zajmowała obszar około 1,2 hektara i do jej zbudowania zużyto ponad 50 milionów kamiennych bloczków. Chetro Ketl leży symetrycznie do Pueblo Bonito, budynki są w równej odległości od osi północ -południe biegnącej w poprzek kanionu. Osada miała ponad 400 pomieszczeń i budynki sięgające pięciu pięter. Chetro Ketl ma też imponujące kivy, czyli okrągłe zagłębienia w ziemi służące jako miejsce ceremonii. Budowa Chetro Ketl trwała około 100 lat.

 

Chaco Canyon

 

Chaco Canyon

 

Chetro Ketl

 

Chaco Canyon

 

Chetro Ketl
Chetro Ketl

 

My spędziliśmy w Chetro Ketl sporo czasu. Całą osadę w sumie dosyć szybko można obejść dookoła, ale nam bardzo się tu podobało, a wioska pełna jest fajnych motywów do zdjęć. Koniecznie zajrzyjcie do wszystkich kiv, nawet te mniejsze, umiejscowione jedna koło drugiej, robią niesamowite wrażenie.

Teraz powinniście skierować swoje kroki do Pueblo Bonito. Nie opłaca się jednak wracać tą samą drogą. Do Pueblo Bonito warto przejść ścieżką wzdłuż klifów, na których znajdziecie ciekawe petroglify. Najbardziej intrygujący z nich przypomina mapę z zaznaczonymi liniami prostymi, które najprawdopodobniej są symbolami dróg.

 

Chetro Ketl
Mój ulubiony mur w Chetro Ketl

 

Chaco Canyon

 

Chaco Canyon
Petroglify w drodze do Pueblo Bonito

 

CZYTAJ DALEJ:

4 komentarze

  1. Wszystko swietnie opisane! Nigdy nie slyszalam o tym miejscu, ale zdjecia i opis mnie zaczarowaly. Akurat zaczelalismy luzno planowac wycieczke do Teksasu i Nowego Meksyku (wstepne plany w NM to Carlsbad Caverns i White Sands), ale kto wie, moze lekko zmodyfikujemy plany? Jedyne, czego sie obawiam to dojazd. Ani ja, ani maz nie jestesmy mistrzami kierownicy i jedyna droga “terenowa”, na ktorej bylismy to ta prowadzaca do Horseshoe Canyon w Canyonlands. Czy poziom trudnosci tej do Chaco Canyon jest podobny?

    1. Bardzo serdecznie dziękuję za ciepłe słowa. 🙂 Droga może być problemem jedynie w przypadku intensywnego deszczu, ale tak jest z każdą drogą terenową. Na drodze do Horseshoe Canyon akurat mój brat akurat przebił oponę, ale stopnień trudności określiłabym jako bardzo podobny. Do Chaco dojeżdżają też spokojnie zwyczajne osobowe samochody, myślę, że nie powinno być problemu przy normalnej pogodzie, jaka jest najczęściej w Nowym Meksyku. I oczywiście bardzo, bardzo polecam Chaco Canyon, dla mnie to jedno z najbardziej fascynujących miejsc nie tylko w Nowym Meksyku, ale i w całym USA. 🙂

  2. A czy byliscie moze w Big Bend i Guadalupe Mountains w Teksasie? Jesli tak, to jakie sa Wasze wrazenia? Spaliscie na kempingach czy w hotelach? Tych ostatnich nie ma wielkiego wyboru, a z roznych powodow namiot odpada. Z gory dziekuje za odpowiedz!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *