Arches – przewodnik po krainie łuków skalnych

Petrified Dunes Viewpoint i The Great Wall

Kolejny punkt widokowy na parkowej mapie to Petrified Dunes Viewpoint. Możemy się tu zatrzymać w małej zatoczce po prawej stronie drogi. Zobaczycie tu tzw. petrified dunes, czyli skamieniałe wydmy. Tutejsze wydmy mające ponad 200 milionów lat zostały z czasem pokryte przez inne osady i zamienione w kamień.

Widok jak widok, nie jest jakoś szczególnie porywający, ale za to po drugiej stronie drogi jest znacznie lepiej i dużo bardziej interesująco. Znajduje się tam ciąg wyerodowanych skał o nazwie Great Wall. Skały o najciekawszych formach znajdują się około pół mili dalej. Po lewej stronie drogi jest dodatkowy pas wzdłuż całego Geat Wall, możecie tu zatrzymać się w wielu miejscach. The Great Wall najlepiej prezentuje się w porannym świetle.

 

arches np
Petrified Dunes Viewpoint

 

arches np.
The Great Wall

 

Balanced Rock

Teraz dojeżdżamy do jednej z największych atrakcji w parku Arches, już z daleka widać fascynującą Balanced Rock. Ta niesamowita skała w równowadze to jedna z ikon parku Arches i obowiązkowy postój. Od wielu, wielu lat snuje się teorie, że Balanced Rock lada moment się zawali, ale ona dalej dzielnie stawia czoło grawitacji, oczywiście niewiadomo jak długo. Balanced Rock miała kiedyś przy sobie taką małą siostrzyczkę, swoją kopię tylko mniejszą o nazwie “Chip Off The Old Block”. Niestety siostrzyczka runęła zimą 1975/1976, dokładnie kiedy, nikt nie wie. Jak wyglądała “Chip Off The Old Block” możecie zobaczyć tutaj:

https://www.nps.gov/arch/learn/photosmultimedia/then-and-now.htm

Wysokość Balanced Rock to 39 metrów, jest to zatem potężna skała. Możemy ją obejść krótkim utwardzonym szlakiem, co zajmie Wam najwyżej 15 minut. Warto popatrzeć na Balanced Rock z kilku perspektyw, bo z różnych punktów wygląda zupełnie inaczej.

Parking przy Balanced Rock ostatnio powiększono, ale i tak czasem brakuje na nim miejsc. Rotacja jest jednak bardzo duża, wystarczy “przycupnąć” na kilka minut i poczekać.

Przy Balanced Rock są stoły piknikowe i toaleta.

Balanced Rock najlepiej prezentuje się w popołudniowym świetle. To też dobre miejsce do nocnych zdjęć.

 

balanced rock
Balanced Rock

 

Garden of Eden

Zaraz za Balanced Rock znajduje się rozwidlenie dróg. W prawo droga Windows Road zaprowadzi nas do Windows Section, jednej z ciekawszych części parku.

Zaraz za skrętem, po prawej stronie, możecie wypatrzeć Pathole Arch, niewielki i niezbyt imponujący łuk skalny.

Nasz pierwszy stop przy Windows Road to Garden of Eden. Znajdziecie tu niesamowite słupisko skalnych grzybów i skał w równowadze. To bardzo fajny teren do eksploracji bez wyznaczonego szlaku. Najciekawsze formacje skalne to Serpentine Arch i Owl Rock. Garden of Eden to ulubione miejsce wspinaczy, często można ich tu obserwować, jak wspinają się na skalne iglice. Na dokładne spenetrowanie tego terenu wystarczy Wam 30 minut.

 

 

arches np
Garden of Eden

 

Double Arch

Podążamy dalej Windows Road. Po lewej stronie mijamy punkt widokowy Parade of Elephants z formacjami podobnymi jak w Garden of Eden. Droga Windows Rd. kończy się pętelką, przy której są dwa parkingi, jeden przy Double Arch, a drugi przy Windows. Z parkowaniem jest tu problem, dlatego też warto stanąć na pierwszym wolnym miejscu. Parkingi są stosunkowo blisko siebie, raczej nie ma sensu ruszać samochodu, by przemieścić się do drugiej atrakcji.

Zacznijmy od krótkiego spaceru do wspaniałego Double Arch. Szlak jest prosty, w płaskim terenie, chociaż miejscami po głębokim piachu. Do przejście jest nieco poniżej kilometra w obie strony. Jak sama nazwa wskazuje, łuk ma dwa skalne ramiona ułożone jedno za drugim. To bardzo potężny łuk, jego wyższe ramię ma 34 metry wysokości, co czyni go najwyższym łukiem w parku.

Pod Double Arch kręcono otwierające sceny do filmu Indiana Jones i ostatnia krucjata, miłośnicy opowieści o dzielnym archeologu muszą zatem obowiązkowo odwiedzić to miejsce.

 

Double Arch

 

Double Arch

 

Double Arch
Double Arch

 

The Windows Section

Nie ruszając samochodu możecie teraz udać się do Windows Section. To jedno z moich ulubionych miejsc w parku. Z parkingu po schodkach idziemy łagodnie w górę do dwóch skalnych okien North Window i South Window. Na wysokości South Window można, a nawet trzeba, odbić w prawo do Turret Arch. To jeden z ciekawszych łuków w parku ozdobiony dodatkowo skalną wieżyczką i małą  dziurką.

Na parking możecie wrócić tą samą drogą lub zrobić pętelkę i przejść się za skalnymi oknami szlakiem Primitive Loop Trail. Bardzo Was do tego zachęcam, to tylko mila, a przy Windows od drugiej strony nie ma dosłownie nikogo. Z drugiej strony kłębią się dziesiątki turystów, a tu pustki. Daje to szanse na fajne zdjęcia.

 

South Window Turret Arch
South Window i Turret Arch

 

The Windows
The Windows

 

south window
South Window bez ludzi, takie cuda tylko zimą

 

The Windows
Relaks pod South Window

 

The Windows
The Windows od drugiej strony

 

Turret Arch
Turret Arch

 

Turret Arch
Turret Arch w zimowej odsłonie

 

CZYTAJ DALEJ:

4 komentarze

    1. Serdecznie dziękuję za taki wspaniały komentarz! Oczywiście żaden tekst pisany nie odda piękna tego miejsca, ale cieszę się, że chociaż trochę ono w ty wpisie wybrzmiało. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *