Arches – przewodnik po krainie łuków skalnych

Panorama Point

Wracamy na główną parkową drogę Arches Scenic Drive. Po ok 1,5 mili zobaczycie zjazd w prawo. Znajduje się tu punkt widokowy Panorama Point, skąd można zobaczyć rozległą panoramę Salt Valley.

Panorama Point jest uważane za najlepszy punkt do oglądania nocnego nieba. Mamy tu rozległy teren, nic nie zasłania nieboskłonu. Panorama Point leży też stosunkowo wysoko i na tyle daleko od Moab, że nie ma tu zanieczyszczenia światłem. W tym miejscu rangerzy organizują programy oglądania nocnego nieba.

 

Delicate Arch – najsłynniejszy łuk w Arches

Gdy wrócimy na parkową drogę po 1,5 mili po prawej stronie pojawi się droga w prawo. To Delicate Arch Road. Zaprowadzi nas ona na szlak do Delicate Arch oraz dwóch punktów widokowych, z których możecie zobaczyć ten chyba najsłynniejszy łuk skalny na świecie.

Opis szlaku i wszystkie informacje o Delicate Arch znajdziecie tutaj:

 

Delicate Arch – wędrówka do symbolu Utah

Salt Valley Overlook

Wracamy na Arches Scenic Drive. Kolejny stop to Salt Valley Overlook. Po 2,5 mili, po prawej stronie znajduje się skręt na ten punkt. Roztacza się stąd przepiękny widok na Salt Valley i La Sal Mountains. Skały są tu wyjątkowo kolorowe, dobrze widoczne są ich barwne warstwy.

Po prawej stronie pojawiają się już skalne płetwy Fiery Furnance, któremu bliżej przyjrzymy się na następnym punkcie.

 

arches
Salt Valley Overlook

 

Fiery Furnace

Fiery Furnace to niezwykły labirynt skalnych płetw. Łatwo się tu zgubić, bo pełno tu ślepych zaułków. Szlak nie należy do najłatwiejszych, gdyż trzeba przeciskać się między skałami, wdrapywać na wielkie głazy, balansować nad przepaścią. Z tego powodu na szlak mogą się wybrać dzieci powyżej 5 roku życia.

Władze parku zalecają, by do Fiery Furnace udać się w czasie zorganizowanej wycieczki z rangerem. Wtedy odpada nam problem, że się zgubimy, a w razie jakiegoś wypadku będzie przy nas ktoś, kto udzieli nam pomocy. Poza tym doświadczeni rangerzy poprowadzą nas przez labirynt najbezpieczniejszą i najciekawszą drogą. Dodatkowo udzielą wskazówek, jak sobie radzić na szlaku i pokonywać przeszkody.

Rezerwację na wycieczkę z rangerem możecie zrobić na 6 miesięcy wcześniej pod ty linkiem:

https://www.recreation.gov/ticket/facility/234668

Warto zrobić taka rezerwację, bo Fiery Furnace Loop Tour to bardzo popularna wycieczka.

Do Fiery Furnace można się też udać samemu, ale wcześniej trzeba postarać się o pozwolenie. Te wydawane są w Visitor Center i można je otrzymać tylko osobiście. Przy wydawaniu permitu muszą być obecni wszyscy członkowie wycieczki. Po prostu ranger musi ocenić, czy każdy jest w stanie sprostać wyzwaniu i czy nie przyszedł po permit np. w klapkach. 😉 Po wnikliwej analizie ranger podejmuje decyzję. Jeśli rokujecie pozytywnie, to jeszcze obowiązkowo musicie obejrzeć w Visitor Center film z wędrówki po Fiery Furnace. Jeśli i podczas tego doświadczenia nie załamiecie się psychicznie, ranger wystawi Wam permit. O permit można ubiegać się na 7 dni naprzód.

Film możecie obejrzeć tutaj, by już przygotować się psychicznie:

https://www.nps.gov/media/video/view.htm?id=5996CEA1-155D-451F-67CDC621FBC0E4EC

Wycieczka z rangerem jak i indywidualne zwiedzania rozpoczynają się w punkcie Fiery Furnace Overlook. Nawet, jeśli nie planujecie udać się do labiryntu, to i tak warto się tu zatrzymać, bo rozpościera się stąd znakomity widok na skalne płetwy w Fiery Furnace.

 

arches np
Fiery Furnace

 

Sand Dune Arch

Podążając dalej parkową drogą po 2,1 mili dojedziecie do niewielkiego parkingu przy szlaku do Sand Dune Arch. Z tego samego parkingu możecie dojść jeszcze do dwóch innych luków.

Sand Dune to niewielki, ale bardzo urokliwy łuk. Jest niesamowicie położony, znajduje się jakby w skalnym pokoju. Warto przejść na jego drugą stronę, mamy wtedy bardzo fajną perspektywę. Do zdjęć przyda się tu szerokokątny obiektyw, bo gdy będziemy już w owym skalnym pokoju nie będziemy mogli się wystarczająco odsunąć.

Cały spacer do łuku i z powrotem na parking zajmie Wam najwyżej 20 minut. Ja jednak polecam nie wracać i iść dalej wyznaczonym szlakiem do Broken Arch i Tapestry Arch.

 

Sand Dune Arch
Sand Dune Arch

 

Sand Dune Arch
Sand Dune Arch od drugiej strony

 

Broken Arch i Tapestry Arch

To jeden z moich ulubionych szlaków w parku, łatwy i bardzo ciekawy. Zaczyna się przy wyjściu ze szlaku Sand Dune Arch. Do przejścia jest 2,2 mili  (do samego Broken Arch 1,6 mili) w bardzo prostym i bardzo pięknym terenie.

Na początku idziemy ścieżką przez prerie, ścieżka jest dobrze wydeptana, zgubić się nie można. Po chwili dochodzimy do rzędu imponujących skalnych płetw. Tu szlak się rozwidla, w lewo prowadzi do kempingu, my idziemy w prawo. Droga w lewo jest częścią tzw. Broken Arch Loop i można nią wrócić z powrotem na parking. W tym miejscu zaczyna się robić bardzo, bardzo pięknie. Idziemy wzdłuż skalnych płetw i po 0,6 mili docieramy do Broken Arch. Łuk jest niewielki, ale bardzo urodziwy. Pośrodku ma charakterystyczne pęknięcie, stąd też jego nazwa.

Jeśli chcecie iść dalej do Tapestry Arch to musicie przejść pod Broken Arch na jego drugą stronę. Jeśli nawet nie chcecie iść dalej, to bardzo polecam zobaczenie tego łuku z drugiej strony, bo z łukami już tak bywa, że od drugiej strony wyglądają zupełnie inaczej. Do Tapestry Arch czeka Was jeszcze 0,7 mili marszu. Sam łuk nie jest może bardzo spektakularny i trudno zrobić mu zdjęcie, ale szlak do niego jest bardzo ładny. Idziemy skalna półką nad wąwozem, potem między skalnymi płetwami, a dalej znów trochę po piachu. Tapestry Arch widać już z daleka. Natura utworzyła go w jednej ze skalnych płetw, a sam łuk jest ogromy. Niestety zaraz za nim znajduje sie kolejna płetwa, co utrudnia zrobienie sensownego zdjęcia.

Teraz macie do wyboru, albo wrócić tak, jak przyszliście, albo dołożyć sobie 0,5 mili i zrobić cały loop przechodząc w kierunku Devils Garden Campground, a potem między skalnymi płetwami. Wtedy wyjdziecie w miejscu rozwidlenia szlaku na samym początku.

 

arches
Broken Arch

 

arches
Tapestry Arch

 

arches
Widok spod Tapestry Arch

 

Tower Arch – mój ulubiony szlak w Arches

Wracamy na parkową drogę, po 0,4 mili pojawi się skręt w lewo w Salt Valley Road. Ta droga doprowadzi Was to mojego ulubionego szlaku w Arches, do szlaku do Tower Arch. Uwielbiam ten szlak, gdyż jest przepiękny, prowadzi do bajecznie urodziwego łuku i nie ma na nim ludzi, o co w Arches jest bardzo trudno.

Dokładny opis szlaku do Tower Arch znajdziecie tutaj:

 

Tower Arch, czyli samotność w parku Arches

Skyline Arch

Wracamy na główną drogę Arches Scenic Drive, od tego miejsca nazywa się ona Devils Garden Road i prowadzi do szlaku Devils Garden. Po przejechaniu 0,3 mili, czyli dosłownie po minucie, docieracie na początek szlaku Skyline Arch Trail. Skyline Arch znajduje się na szczycie skały i wygląda, jakby zawieszony był w powietrzu. Łuk ma 20 metrów wysokości.

By podejść pod łuku musimy pokonać 0,4 mili w obie strony, czyli tyle co nic. Łuk widoczny jest już z parkingu, zresztą zwiedzając Arches zobaczycie go w oddali z wielu miejsc. Na początku trzeba podejść pod piaskową górkę, co w upale jest średnio przyjemne, ale potem teren się wyrównuje i już do samego łuku idziemy po płaskim. Idąc patrzcie cały czas na perspektywę, w pewnym momencie łuk przestaje już fajnie wyglądać, ponieważ im bliżej jesteśmy tym mniej nieba widać w jego prześwicie.

Warto jednak podejść pod sam Skyline Arch, by zobaczyć wielkie głazy, które oderwały się od łuku w 1940 roku, przez co powiększył się on o połowę. W tym miejscu można wdrapać się na sąsiadującą z nim skalę po lepsze widoki.

Od tej strony nie da się podejść pod łuk, ale mało kto wie, że można to zrobić od strony kempingu Devils Garden. Ścieżynka pod sam łuk znajduje się na wysokości Amfiteatru. Widok stąd jest boski, dlatego warto stanąć pod tym pięknym łukiem.

 

arches
Skyline Arch

 

Devils Garden Trail – najciekawszy szlak w Arches

Droga Devils Garden Road zaprowadzi nas teraz do szlaku Devils Garden. To już ostatni punkt zwiedzania w parku Arches, last but not least. To moim zdaniem najciekawszy szlak w Arches, możecie na nim zobaczyć aż 7 łuków skalnych, w tym łuk uchodzący za najdłuższy w Ameryce Północnej, a według niektórych opinii, nawet za najdłuższy na świecie.

Szczegółowy opis Szlaku Devils Garden znajdziecie tutaj:

 

Devils Garden – najciekawszy szlak w parku Arches

Arches – co zobaczyć jak mamy tylko jeden dzień na zwiedzanie?

Optymalnie byłoby spędzić w Arches 3 dni, ale wiadomo, że przy napiętych planach podróży często jest to nierealne. My byliśmy w parku Arches już kilkadziesiąt razy i znamy tu naprawdę każdy kamień. Dlatego też trudno mi zrobić jakąś selekcję, bo dla mnie Arches składa się z samych hitów. Ale spróbuję. Od razu zaznaczam, że poniższy plan powiedzie się przy rozpoczęciu zwiedzania najpóźniej o 7-8 rano.

Najlepiej zacząć dzień od szlaku Devils Garden, unikniecie wtedy kłopotów z parkowaniem, a łuk Landscape Arch będzie najkorzystniej oświetlony. Przy Landscape Arch radzę zawrócić, ale wyjątkowo sprawni i szybcy piechurzy mogą spróbować dojść do Double O Arch. Potem szybka wizyta przy Skyline Arch i Sand Dune Arch i kierujemy się w rejony Windows. Tutaj najpierw krótki spacer do Double Arch, a potem do Windows. Na koniec zwiedzania Arches idziemy do Delicate Arch na zachód słońca.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, będzie mi bardzo miło jeśli wesprzesz mnie na Patronite!

https://patronite.pl/ameryka-dla-podroznika

Lub poprzez PayPal: dorotasulima22@gmail.com




4 komentarze

    1. Serdecznie dziękuję za taki wspaniały komentarz! Oczywiście żaden tekst pisany nie odda piękna tego miejsca, ale cieszę się, że chociaż trochę ono w ty wpisie wybrzmiało. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *