Grand Canyon South Rim – mały przewodnik po Wielkim Kanionie

 

Noclegi poza parkiem

Najbliższym miasteczkiem jest Tusayan, niestety ceny są tu wysokie. Nie tylko hotele mają tu zabójcze ceny, ale w każdym możliwym punkcie zdzierają z turysty jak mogą. Wszędzie panuje tłok i hałas. My kiedyś mieszkaliśmy w Tusayan i raczej już tam nie wrócimy. Nawet śniadanie musieliśmy jeść w hotelu na stojąco, tyle było ludzi, że nie było gdzie usiąść. Do tego musieliśmy walczyć z innymi turystami o cokolwiek do jedzenia.

W miarę normalne ceny są już w miasteczku Williams i jest to bardzo dobra baza wypadowa do Grand Canyon. Williams jest oddalone od Wielkiego Kanionu o godzinę drogi, ale warto ten odcinek przejechać, by zaoszczędzić sporo na noclegu. A co równie ważne, Williams to bardzo klimatyczne miasteczko położone przy Drodze 66, jest tu co zwiedzać, a na kolacje pójść do jakiejś knajpy z atmosferą sprzed lat.

Niektórzy na nocleg wybierają Flagstaff. I chociaż Flagstaff jest oddalone aż o 1,5 godziny od Grand Canyon, to można stąd też dojechać do Sedony. I właśnie bliskość Sedony, tego kurortu południowego zachodu, sprawia, że jest tu nieco drożej niż Williams. We Flagstaff jest za to dużo wielkich supermarketów i sieciowych restauracji, co może cenowo korzystnie wpłynąć na nasz pobyt.

Bardzo fajnym pomysłem jest nocleg w Cameron Trading Post w miejscowości Cameron. Hotel prowadzony jest przez Indian Navajo. Na miejscu jest restauracja z autentyczną kuchnią Navajo i wielki sklep z wyrobami Indian. Ceny pokoi w sezonie wahają się między 119 $ a 129 $. Cameron Trading Post położony jest tylko 30 minut jazdy od pierwszego punktu widokowego w Grand Canyon. Dla mnie to najlepszy wybór na nocleg w rejonie Wielkiego Kanionu.

Rezerwację w Cameron Trading Post zrobicie tutaj:

https://www.camerontradingpost.com/rooms-rates.html

 

grand canyon

 

Jak się poruszać po parku?

Po parku Grand Canyon nie wolno poruszać się własnym samochodem, jedynie droga Desert Drive częściowo nie podlega tym regulacjom. Wyjątkiem są miesiące zimowe, w grudniu, styczniu i w lutym możemy zwiedzając park korzystać z własnego auta.

W Grand Canyon South Rim mamy kilka linii autobusowych niczym w mieście. Każda ma inna trasę i jest inaczej oznaczona.

Linia niebieska zwana Village Route zapewnia transport na terenie Grand Canyon Village.

Linia pomarańczowa zwana Kaibab Rim Route jeździ wzdłuż wschodniej grani kanionu i łączy Yavapai Geological Museum z Yaki Point.

Obie powyższe linie funkcjonują też w miesiącach zimowych, pozostałe poniżej nie.

Linia czerwona zwana Hermit Road Route rozwozi turystów do punktów widokowych przy Hermit Rd.

Linia fioletowa zwana Tusayan Route zawozi turystów z miasteczka Tusayan wprost  pod Grand Canyon Visitor Center. Władze parku polecają, by skorzystać z tego rozwiązania i zostawić samochód w Tusayan. Ominiemy w ten sposób korek wjazdowy do parku, gdyż parkowy autobus wjeżdża mijając inne samochody.

Wszystkie autobusy są darmowe, kursują co 15-20 minut. Linia niebieska zaczyna kursowanie o 8:00 rano, linia pomarańczowa od 6:00 rano, linia czerwona o 4:30 rano, a linia fioletowa o 8:00 rano.

Szczegółowe informacje na temat autobusów W Grand Canyon znajdziecie tutaj:

https://www.nps.gov/grca/planyourvisit/shuttle-buses.htm

 

grand canyon

 

Desert View Drive – punkty widokowe wzdłuż drogi

Wjeżdżając do parku od wschodu będziemy jechać drogą Desert View Drive. Ten odcinek możemy pokonać własnym samochodem, jedynym wyjątkiem jest Yaki Point. Moim zdaniem punkty wzdłuż tej drogi są najciekawsze. Jeśli wjedziemy do parku od strony Grand Canyon Village to obejrzymy punkty widokowe w odwrotnej kolejności.

Desert View Point

Pierwszy z nich to Desert View z widokiem na przełom rzeki Kolorado. Z parkingu na brzeg kanionu będziemy mieć 0,5 km do przejścia. Przy Desert View znajduje się słynna wieża Watchtower. Wieża została zbudowana w 1932 roku, w stylu architektonicznym Indian Pueblo jako symbol dziedzictwa rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. W Grand Canyon znajduje się jeszcze kilka budynków zbudowanych współcześnie właśnie w tym stylu. Na dole Watchtower, jakże by inaczej, znajduje się sklep, a na samej górze taras widokowy. Moim zdaniem Desert View to jeden z najpiękniejszych punktów w całym Grand Canyon.

Navajo Point

Drugi punkt to Navajo Point dający nam wspaniały widok na Watchtower, jak i na wspomniany już przełom Kolorado. Uważne oko dostrzeże też rzekę Little Colorado wpływającą do Colorado River. To najwyżej położony punkt widokowy na South Rim.

Lipan Point

Kolejny przystanek to Lipan Point. Dojedziemy tu drogą odbijającą od Desert Drive w lewo. Po około mili zaparkujemy na samym brzegu kanionu. Będziemy mieć stąd widok na rzekę i dwa potężne wodospady. Ponieważ Lipan Point jest zlokalizowany na wysuniętym cyplu, mamy tu panoramę 360 stopni.

Tusayan Ruins

Tym razem w lewo odbija droga do Tusayan Ruins, malej wioski Indian Pueblo. W czasie króciutkiego spaceru możemy zobaczyć pozostałości zabudowań mieszkalnych, spichlerza oraz kivy. Jeśli nigdy nie widzieliście żadnych indiańskich ruin to warto tu zajrzeć, natomiast jeśli już jakieś ruiny widzieliście, to szkoda czasu, bo nie są one jakoś szczególnie imponujące.

Moran Point

Moran Point to jeden z najpopularniejszych punktów widokowych przy South Rim. Krótka droga w prawo doprowadzi nas do parkingu i punktu widokowego za płotkiem i barierką. Dużo ludzi jednak za tę barierkę wychodzi, jest tu kawałek płaskiego cypelka, którym możemy podejść nieco bliżej do grani kanionu. Jest to również popularne miejsce sesji ślubnych. Z Moran Point mamy wspaniały widok na słynny Cape Royal położony na North Rim. Z tego punktu North Rim oddalony jest tylko o 8 mil w linii prostej, ale wciąż 215 mil drogą.

Grandview Point

Naszym następnym stopem jest Grandview Point. Dojedziemy do niego drogą odbijającą od Desert Drive w prawą stronę. Będziemy mieć stąd widok na kolorowe klify i słynne ostańce Rama Shrine, Krishna Shine, Vishnu Shrine i Shiva Temple. Sama rzeka z tego punktu jest prawie niewidoczna, ponieważ jest dosyć daleko. Z Grandview Point możemy zejść nieco niżej w kierunku Horseshoe Mesa. Jest to wspaniały spacer w głąb Grand Canyon.

Duck on the Rock Point

Kolejnym punktem jest Duck on the Rock Point. Oprócz wspaniałego widoku na Grand Canyon możemy zobaczyć tu ciekawą formację skalną zwaną Duck on the Rock – czyli Kaczka na Skale. To jeden z najbardziej fotogenicznych fragmentów kanionu z ciekawym kontrastem skał. Dla mnie to jeden z najładniejszych punktów widokowych w kanionie.

Yaki Point

Kolejny punkt na naszej liście to Yaki Point i jako jedyny wzdłuż Desert View Drive nie jest dostępny dla prywatnych samochodów. Yaki Point położony jest na niewielkim cypelku, a parking nie był w stanie pomieścić samochodów, dlatego też został on zamknięty dla prywatnego ruchu. Do Yaki Point prowadzi boczna droga o długości 2 mil. Możemy tu dojechać linią autobusową Kaibab Trail Route lub przejść ten kawałek na piechotę zostawiając samochód na pobliskiej picnic area. Widok z punktu w kierunku wschodnim jest podobny do pozostałych, ale w kierunku zachodnim będziemy mieć fantastyczną panoramę zębatych klifów.

Pipe Creek Vista

Pipe Creek Vista to raczej widok na boczny kanion utworzony przez Pipe Creek, sam Grand Canyon jest stąd mało widoczny. Z tego punktu możemy wyruszyć na szlak Rim Trail, o którym opowiem Wam później w rozdziale „Szlaki na South Rim”.

 

grand canyon

 

grand canyon

 

grand canyon

 

Punkty widokowe w Grand Canyon Village

Mather Point

Teraz wjeżdżamy do Grand Canyon Village. Naszym pierwszym punktem będzie Mather Point. Jest to jeden z najbardziej zatłoczonych punktów nad Grand Canyon. Widok stąd nie jest lepszy niż inne, ale jest to punkt najbliższy południowego wjazdu i dlatego wszyscy tu się tłoczą.

Yavapai Point

Yavapai Point to jeden z najładniejszych punktów na South Rim. Znajduje się tuż koło Yavapai Observation Station. Stacja zbudowana jest na samej grani kanionu i jak wieje silny wiatr, można się tu schować i spokojnie kontemplować zachwycającą panoramę. Dodam tylko, że w Yavapai Observation Station oczywiście również znajduje się sklep. Z Yavapai Point mamy szeroką perspektywę na meandry kanionu i słynne ostańce Shiva Temple i Isis Temple.

 

 

CZYTAJ DALEJ:

20 komentarzy

    1. W sumie to miałam tak samo, jak pisałam, myślałam, że nigdy nie skończę. 😀 Bardzo dziękuję za ciepłe słowa! W końcu to Wielki Kanion i wpis też musi być wielki. 😉 Pewnie o North Rim wyjdzie mi tyle samo. 🙂

  1. Dorotko – 1. fantastyczny blog – świetnie napisany,rzeczowy i pomocny. 2.Planujemy 3-tyg wyjazd w przyszłym roku w czerwcu. 1 dzień na Wielki Kanion – planowany nocleg w Williams. Czy opierając się na Twojej wiedzy – jest możliwe w jeden dzień od 6-7 rano: parkujemy w Visitor Center, autobus do Hermits Rest – powrót i własnym samochodem przejazd przez Desert View Drive – do wyjazdu po stronie wschodniej?

    1. Bardzo serdecznie dziękuję! 🙂
      W Grand Canyon, o ile nie planujecie jakiejś wycieczki w głąb kanionu, to bez problemu dacie radę zobaczyć wszystkie punkty przy Hermit Rd. i Desert View Rd. w ciągu jednego dnia. Plan jest ok. 🙂

  2. Super blog! Znalazłam tutaj wiele przydatnych informacji do planowania podróży! 😉 A czy wiesz jak jest z wymeldowywaniem się z kempingów? W trakcie podróży, planuje kilka razy opuścić kemping przed 6 rano ( m.in właśnie w Grand Canyon) i nie wiem czy to nie będzie problem. Z góry dziękuje za odpowiedź!

    1. Wielkie dzięki za taki pozytywny komentarz! 🙂
      Jako że za kemping płaci się z góry, nie ma zatem problemu z jego opuszczeniem kiedy się chce. Jeśli na kempingu jest host, to można mu przekazać przy check in, o której godzinie będziemy wyjeżdżać. Możemy też do niego zajrzeć wyjeżdżając, ale nie jest to bezwzględnie konieczne. 🙂

  3. Bardzo dziękuję, artykuł świetny,informacje i opisy konkretne, bardzo przydatny… 🙂 Szybko i prosto można na jego podstawie zrobić plan dla siebie! Pozdrawiam!!!

    1. Bardzo serdecznie dziękuję! 🙂 Bardzo się cieszę, bo dokładnie o to mi chodziło, by w miarę sprawnie zaplanować sobie zwiedzanie. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam serdecznie! 🙂

  4. Jejuu..ile przydatnych informacji w jednym miejscu!! Jestem pod wielkim wrażeniem 😅 Bardzo dziękuję za ten tekst, poświęcony czas i kawał dobrej roboty 😊 W Wielkim Kanionie będziemy na początku września, na pewno skorzystamy z wielu informacji. Pozdrawiam i życzę dużo zapału do dalszych wpisów 🤗👍👍

    1. Super! Bardzo się cieszę, że tekst się przydał i bardzo dziękuję za tyle miłych słów. 🙂 Oczywiście zapał do pisania jest, tylko czasu mało. Teraz będzie dłuższa przerwa w pisaniu, bo też wybieramy się na kolejną wyprawę. Ale dzisiaj opublikowałam post o Sedonie, może też macie w planach. 🙂 Pozdrawiam serdecznie i życzę wspaniałej wyprawy! 🙂

  5. Wybieramy się w tym roku na zachód w lipcu z dzieciakami, lądujemy w phoenix, planuje krótki przystanek w sedonie przejazd w okolice Canionu , spedzić tam popołudnie , rano ruszyć do Antylope,czy to zbyt ambitnie jak na jeden dzień?
    Co polecasz biorąc pod uwagę obecność młodych osobników south rim będzie ok?Kolejnego dnia zatrzymamy sie na east rim, ale tutaj chciałabym złapać trochę chwil, niestety nie mamy czasu na dłuzsze eskapady po szlakach..( za mało czasu , za dużo planów), grafik mamy mocno napięty bo chcemy w ciagu 10 dni dojechac do San Fra, blog fajny i przydatny

    1. Czy planujecie Sedonę i przejazd w okolice Grand Canyon w dzień przylotu? Bo to raczej nierealne ze względu na jet lag i konieczność tzw. zagospodarowania się, czyli zrobienia koniecznych zakupów itp. Natomiast następnego dnia da się przejechać przez Sedonę i dotrzeć do GC, ale to ponad 6 godzin samej jazdy, raczej nie ma czasu na zobaczenie GC. Lepiej zrobić to na spokojnie następnego dnia i na wieczór pojechać do Page, a rano zrobić Antelope Canyon. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *