Park Narodowy Sekwoi – tam gdzie rosną sekwoje

 

Hanging Rock

Na końcu drogi Crescent Meadow znajduje się jednokierunkowa pętelka, która doprowadzi nas do parkingu przy szlaku na szczyt Moro Rock. Zanim dojedziemy jednak do Moro Rock, zatrzymujemy się w małej zatoczce na 3-4 samochody. Stąd startuje mikro szlaczek do Hanging Rock. Kilkaset metrów pod górkę i jesteśmy na grani, na której znajduje się wielki granitowy głaz, a w dole możemy podziwiać fantastyczny widok na dolinę. W drodze do Hanging Rock pojawia się przed nami piękna panorama Moro Rock.

 

 Park Narodowy Sekwoi hanging rock
Hanging Rock
park narodowy sekwoi moro rock sequoia national park
Widok na Moro Rock ze szklaku

 

Moro Rock

Następny nasz przystanek to Moro Rock. To wielki granitowy monolit górujący nad całym parkiem. Na szczyt prowadzi krótki (0,9 km w jedną stronę), ale stromy szlak. Do pokonania mamy 100 metrów różnicy wzniesień i 350 schodków zbudowanych jeszcze w latach trzydziestych przez Cywilny Korpus Ochrony Przyrody, takie nasze Hufce Pracy. Na schodkach czasem jest miejsce tylko na jednego człowieka, trzeba ostrożnie się mijać. Wszędzie są co prawda barierki, ale trzeba uważać na mniejsze dzieci. Ze szczytu Moro Rock mamy piękny widok na szczyty Great Western Divide. Widok często psuje zalegający tu smog z Los Angeles.

Pętelka do Moro Rock jest zamykana dla prywatnych samochodów w sezonie (koniec maja – początek września) w weekendy i święta, kursuje wtedy po tej drodze parkowy autobus.

 

 Park Narodowy Sekwoi moro rock sequoia national park
Nasza ekipa na Moro Rock
 Park Narodowy Sekwoi moro rock sequoia national park
Zdjęcie ze szklaku
 Park Narodowy Sekwoi moro rock sequoia national park
Widok ze szczytu Moro Rock

 

Tunnel Log

Wracamy na Crescent Meadow Rd. i nią docieramy do Tunnel Log. Tunnel Log to przewrócona sekwoja, w której wycięto otwór umożliwiający przejechanie nim samochodem. Sekwoja, która dzisiaj funkcjonuje jako tunel, przewróciła się w 1937, a wycięty w niej przejazd stał się jedną z głównych atrakcji parku. Wszyscy robią tu sobie, a raczej swojemu pojazdowi, zdjęcie.

 

 Park Narodowy Sekwoi tunnel log sequoia national park
Tunnel Log

 

Tharps Log

Wyjeżdżamy spod sekwoi i kierujemy się do Tharps Log. Na końcu Crescent Meadow Rd. znajduje się spory parking i z niego ruszamy na szlak, który ma ok. 2,5km. Tharps Log to letni domek ranchera Tharpa zbudowany w powalonej, wydrążonej sekwoi. Warto się tu przejść, ponieważ to przepiękny spacer przez urokliwą łąkę Crescent Meadow, na której mamy dużą szansę na spotkanie misia. Po drodze czekają na nas Cleveland Tree, 34-ta pod względem wielkości sekwoja na świecie oraz Chimney Tree, gigantyczna sekwoja z wypalonym przez pożar wnętrzem pnia. Na powrocie szlak przechodzi przez Log Meadow, kolejną ukwieconą łąkę z z dużymi szansami na zobaczenie niedźwiedzia. Ten szlak można dowolnie rozszerzać, zahaczając o  High Sierra Trail i Trail of the Sequoias.

 

 Park Narodowy Sekwoi crescent meadow sequoia national park
Crescent Meadow

 

Wracamy na Generals Highway. Teraz możemy udać się do Giant Forest Museum, by zgłębić wiedzę na temat sekwoi. Duży parking znajduje się po drugiej stronie drogi. Przed muzeum stoi jedno z najpiękniejszych drzew w parku – The Sentinel, nie przegapcie go.

 

 Park Narodowy Sekwoi the sentinel sequoia national park
The Sentinel

 

Stąd też możemy ruszyć na szlak Big Trees Trail. To krótki, kilometrowy spacer wokół Round Meadow, znajdziecie tu kilka spektakularnych okazów sekwoi.

Po drugiej stronie drogi czekają na nas dwa fajne szlaki, Beetle Rock i Sunset Rock. Oba prowadzą na szczyty granitowych kopuł z niesamowitymi widokami na dolinę, oba szlaki swym klimatem przypominają Yosemite. Pierwszy ma 0,4 km, a drugi 3,2 km. Warto wybrać się przynajmniej na ten krótszy.

 

 Park Narodowy Sekwoi beetle rock sequoia national park
Beetle Rock

 

General Sherman Tree

Teraz przed nami główna atrakcja parku – General Sherman Tree. Generał Sherman jest uznawany za największe drzewo, jak i również największy żyjący organizm na świecie, biorąc pod uwagę jego objętość. Przyjmuje się, że ma ok 2100 lat, choć niektórzy twierdzą, że znacznie więcej. Generał Sherman ma 84 metry wysokości, nie jest to jakoś szczególnie dużo, bo najwyższy na świecie – Hyperion ma 115,61m wysokości. Jego stanowisko jest jednak tajemnicą, wiadomo tylko, że rośnie w parku Redwood. Obwód Shermana wynosi 31,3 metra, ale waga już jest naprawdę imponująca, drzewo waży 1200-1300 ton. Drzewo w dalszym ciągu rośnie. Prowadzi do niego miejscami dosyć stromy szlak, ale do przejścia mamy jedynie ok. 1,5 kilometra. By zrobić sobie zdjęcie z Shermanem trzeba się ustawić w kolejkę. Wszędzie kłębią się tłumy, w kolejce można stać nawet i 20 minut.

 

 Park Narodowy Sekwoi general sherman tree sequoia national park
General Sherman

 

Congress Trail

Od generała Shermana odchodzi Congress Trail, wzdłuż którego znajdują się największe sekwoje w parku. Szlak ma ok. 3,2 km. Zobaczymy tu między innymi Washington Tree, do 2005 drugie największe drzewo na świecie. Już w 2003 roku straciło część swojej korony w pożarze, a w 2005 złamało się pod ciężarem śniegu i z drugiego największego drzewa stało się niewielkim kadłubkiem. Na naszej trasie znajdzie się też   President Tree (czwarta największa sekwoja) i Lincoln Tree (piąta największa sekwoja). Ten spacer może nam zająć około godziny.

 

 Park Narodowy Sekwoi sequoia national park
Zdjęcie z Congress Trail
 Park Narodowy Sekwoi sequoia national park
Zdjęcie z Congress Trail

 

Tokopah Falls Trail

Dalej poruszamy się Generals Highway w kierunku Grant Grove. Następnym ciekawym pomysłem na fajny szlak jest Tokopah Falls Trail. Trasa marszu rozpoczyna się na kempingu Lodgepole zaraz za mostem Marble Fork i ma 2,7 km w jedna stronę. Poprowadzi nas ona do przepięknego spływającego kaskadami wodospadu Tokopah. Długość całej kaskady to aż 366 metrów.  Rejony wodospadu zamieszkuje gang świstaków nachalnie domagających się jedzenia, ale  za to świstaki bardzo ładnie pozują do zdjęć. Sam szlak wiedzie lasem, a potem wśród granitowych klifów. My akurat trafiliśmy na suche lato i w wodospadzie nie było zbyt wiele wody, ale zazwyczaj ta kaskada to imponująca wodna kipiel.

 

 Park Narodowy Sekwoi tokopah falls sequoia national park
Tokopah Falls z wyjątkowo małą ilością wody
 Park Narodowy Sekwoi tokopah falls sequoia national park
Zdjęcie ze szlaku
 Park Narodowy Sekwoi sequoia national park
Członek gangu świstaków

 

CZYTAJ DALEJ:

19 komentarzy

  1. Gratuluję wspaniałego bloga. Wpisy są rzeczowe i bardzo pożyteczne, tylu szczegółowych i praktycznych informacji nie ma nawet na stronach parków. Dopracowuję swoją trzecią podróż i bardzo przydaje mi się wiedza, zwłaszcza na temat miejsc, które uważałam z mniej ciekawe (np. Yoshua Tree NP). Ale przeczytałam wszystko 😉

    1. Bardzo serdecznie dziękuję! 🙂 Zawsze staram się dodać do każdego wpisu coś, czego nie ma na parkowej stronie lub mapie, bo zwiedzanie takich miejsc wydaje mi się najciekawsze, a poza tym mało kto tam dociera. A mieć jakiś wspaniały skrawek ziemi chociaż przez chwilę tylko dla siebie wydaje mi się wisienka na torcie w czasie podróży. A Joshua Tree bardzo polecam, chociażby dlatego, że wolno tu chodzić bez trzymania się szlaków. Można się tu pobawić w prawdziwego odkrywcę. 😉 Pozdrawiam serdecznie i życzę wspaniałej wyprawy! 🙂

  2. Właśnie szykujemy się z mężem do naszej podróźy poślubnej I tym samym wycieczki życia do Kalifornii 🙂
    niestety za scisłe planowanie wycieczki wzieliśmy się dopiero teraz czyli tydzień przed wyjazdem 😉 ale na całe szczęście trafiłam na Pani bloga! Jest tu bardzo dużo przydatnych informacji I świetnie opisanych miejsc, które warto zwiedzić I które dodajemy właśnie na listę miejsc do zobaczenia 🙂 to dzięki Pani możemy tak szczegółowo wybrać miejsca, które warto zobaczyć 😉 bez Pani bloga nasze planowanie mogłobyć nie być tak owocne I szybkie 🙂 a czas nas goni… 🙂
    Zyczę Pani wielu ciekawych wyjazdów i tak samo przyciągających wpisów jak do tej pory! 🙂
    Pozdrawiam serdecznie!

    1. Bardzo serdecznie dziękuję za tyle ciepłych słów i za taki wspaniały komentarz! 🙂 🙂
      Staram się wszystko dokładnie opisywać, bo wiem, ile my straciliśmy czasu przez to, że mieliśmy niedokładne informacje lub nie mieliśmy ich wcale. A wyjazd do USA nie trafia się co tydzień, więc szkoda marnować czas na nietrafione decyzje lub nie zawsze kończącą się sukcesem improwizację.
      Życzę Państwu wspaniałej podróży i niezapomnianych wrażeń! Na pewno będziecie zachwyceni! Pozdrawiam serdecznie! 🙂

  3. Pani Doroto, na fali zniesienia wiz zarezerwowaliśmy natychmiast lot na połowę marca do San Francisco. Błąd, ale cóż …. Mam pytanie, czy zobaczymy Sekwoje, czyli czy w połowie marca dojedzie się „zwykłym” samochodem z wypożyczalni do General Sherman Tree i Tunnel Log?Czy można wypożyczyć łańcuchy na koła gdzieś przy wjeździe do Parku, a jeżeli tak ile może kosztować ta przyjemność? Czy są klienci – jakieś biura turystyczne którzy ewentualnie zawiozą do tych topowych miejsc jeżeli przejazd samochodem zwykłym będzie niemożliwy?
    Jeżeli ma Pani wiedzę proszę o odpowiedź. Na marginesie – przeczytałem na razie tylko ten tekst z Pani blogu ale brawo za konkretne, rzeczowe informacje w przeciwieństwie do podobnych tekstów innych autorów traktujących temat BARDZO powierzchownie. Pozdrawiam

    1. Spokojnie dojedziecie do Sekwoi własnym samochodem, ale proponowałabym dojazd droga 180 od strony Fresno (zresztą z SF to najlepszy dojazd), bo dojazd od Three Rivers wymaga jazdy bardzo stromą i wąską drogą, niebezpieczną nawet przy dobrych warunkach drogowych.
      W marcu może być konieczność posiadania łańcuchów w parku, ale może jej też nie być. Trzeba przed wjazdem sprawdzić na stronie parkowej, czy jest taki alert. Na parkowej stronie jest też lista miejsc, gdzie przed wjazdem do parku można kupić/pożyczyć łańcuchy, najlepiej z niej skorzystać. Cena zakupu łańcuchów to ok. 40$, myślę, że wypożyczenie będzie odpowiednio niższe. Sporo rad dotyczących zimowego podróżowania można znaleźć w tym wpisie:
      https://www.szlakiusa.pl/parki-zachodu-usa-zima/

      Oczywiście w razie jakiś wątpliwości proszę pisać, postaram się pomóc. 🙂

  4. Super artykuły. Gratuluje. Bardzo pomocne w planowaniu podróży po USA. Wybieram sie w lutym do Kaliforni i niestety ze względu na warunki pogodowe Park Sekwoi odpada. Czy są jeszcze jakieś inne miejsca żeby zobaczyc te wspaniale drzewa? chodzi mi o miejsce gdzie bez problemu mozna podjechac zwyklym sedanem.

    1. Bardzo dziękuję za miłe słowa! 🙂
      Sekwoje można zobaczyć jeszcze w parku Redwood. To trochę inny rodzaj sekwoi Sequoia sempervirens, a w Parku Sekwoi rośnie Sequoiadendron giganteum , ale o ile nie jesteście doświadczonymi botanikami to nie zrobi Wam to specjalnej różnicy. 🙂 W Redwood klimat jest łagodny, bo park jest blisko wybrzeża, to dobra opcja na zimę. Aczkolwiek nigdy nie można wykluczyć jakiejś anomalii.

  5. Pani Doroto!
    Zakładając 2 os dorosłe i plan na: general sherman, congres trail, tokopah falls trail,beetle rock,big trees trail, tharps log, sentinel,tunnel log,hospital rock,auto log i hanging rock – jest to do zrobienia w 6h? Pazdziernik, 2 os dorosłe w tym jedna o super kondycji a druga średnio – zwłaszcza przy dużych zmianach wysokości…?

    1. 6 godzin to jednak będzie za mało, nawet przy bardzo sprawnych osobach, bo trzeba jeszcze doliczyć kłopoty z parkowaniem i wolne poruszanie się po parkowych drogach. Przy tym planie przydałby się raczej cały dzień.

  6. Witam! Czy Park Sekwoi i Kings Canyon przy dobrej dyscyplinie czasowej są do zrobienia w 12h – oczywiście tylko krótkie szlaki i główne atrakcje. Jaka może być temperatura pod koniec września? Dziękuję!

    1. Tak, można, tym bardziej, że w Kings Canyon większość atrakcji jest przy samej drodze. Proszę jednak pamiętać, że pod koniec września szybciej robi się ciemno. warto drogę do parku odbyć jeszcze przed świtem. Sekwoje są bardzo wysoko, ale w ciągu dnia powinno być ok 20st. C, wieczorem temperatura może do kilku stopni.

  7. Pani Doroto! Przeczytałam chyba z pól internetu.
    Pomysł na trasę wyglada tak:
    Z PL do LasVegas w planie:
    Las Vegas
    Tama Hovera
    Wielki Kanion
    Sedona
    Kanion Antylopy – lub kanion X
    Horseshoue bend
    Lake Powell
    Glen canyon
    Monument Valley
    Canyonlands
    Arches
    Bryce Canion
    Zion NP
    Valley of Fire
    Red Rock Canyon
    Death Valley
    Mono Lake
    Yosemite
    Kings Canyon
    NP Sekwoi
    I jazda do L.A lub San Francisco – stamtąd lot na Hawaje.
    Plan na ok 14-16 dni + Hawaje. Tame Hovera połacze z Wielkim Kanionem. Kings Canyon z Sekwoi. Kanion antylopy z horseshoue i lake powell. Czy taki układ trasy ma sens wg. PANI? Czy coś skorygować ? Z gory dziękuję 🙂

    1. Tak, wszystko wygląda sensownie. Trochę mało czasu na Yosemite, ale można tam jechać zaraz po Mono Lake, co da jeszcze sporo czasu zwiedzania, warunek – otwarta Tioga Road. Proszę jeszcze pamiętać, że sama jazda do Grand Canyon z LV to 5 godzin, tu już zostaje niewiele czasu na zwiedzanie. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *